Już w najbliższą sobotę, 28 września, w Krakowie rusza głosowanie w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Każdy mieszkaniec będzie mógł zagłosować tylko raz – wskazując po 3 projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe. Na liście zakwalifikowanych planów znaczną część stanowią te dotyczące skwerów i parków.

Krakowianie będą wybierać po trzy najlepsze - ich zdaniem - projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe. Każdy mieszkaniec zadania oceni w skali od 1 do 3 punktów. Przedsięwzięcia, które zdobędą łącznie największą liczbę punktów, znajdą się na liście rankingowej.

Do realizacji zostaną wybrane te, które uzyskają najwyższą liczbę punktów, aż do wyczerpania środków przeznaczonych na budżet obywatelski. W tym roku do rozdysponowania jest łącznie 30 mln zł.

Na etapie weryfikacji urzędnicy odrzucili aż 43 proc. zgłoszonych wniosków. Wszystko po to, żeby wybierać spośród tych, które spełniają wszystkie kryteria. Do wyboru będzie i tak sporo propozycji, bo ponad 700; od zadań związanych z ekologią, po edukację, rozrywkę, sport i zdrowie.

Wśród ogólnomiejskich, których jest grubo ponad 100, spora część projektów dotyczy skwerów i parków. Jest m.in. projekt stworzenia najdłuższego parku w Polsce (Młynówka Królewska), czyli ciągu pieszo-rowerowego w dolinie Rudawy, projekt "Tak dla parku przy Karmelickiej", park leśny w Bronowicach w rejonie ul. Tetmajera, Magiczny Park Kozłówek 2.0 czy rewitalizację parku nowohuckiego między budynkiem NCK-u a ul. Tomickiego.

Jest także projekt "Krakowskie Krzemionki 2020". Zgodnie z pomysłem w sercu Podgórza ma powstać park, a w nim miejsca spacerowe, plac zabaw dla dzieci, skate park, zewnętrzna siłownia, boisko oraz terenowa trasa biegowa w formie ścieżki leśnej. Sporą atrakcją ma być także platforma widokowa nad kamieniołomem.

Jak przekonuje autor projektu architekt Zdzisław Kramarz, wzgórze Krzemionki po 50 latach zapomnienia, może stać się miejscem aktywnego i bezpiecznego wypoczynku dla mieszkańców całego miasta. 

Myślę, że po zrealizowaniu programu "Krakowskie Krzemionki 2020"  obydwie części staną się spójną całością o dopełniających się programach wypoczynku dla wszystkich mieszkańców miasta. Niestety, jak dotąd zachodnia część Krzemionek nie miała tyle szczęścia. Obecnie jest to jeden z najbardziej zaniedbanych, pięknych terenów zielonych w samym centrum zanieczyszczonego smogiem Podgórza. Najwyższy czas, aby przywrócić miastu  Krakowskie Krzemionki - podkreśla Zdzisław Kramarz.

Głosować można od 28 września

Od soboty do 7 października potrwa głosowanie w szóstej edycji budżetu obywatelskiego Krakowa. Głosy można oddać na dwa sposoby: za pośrednictwem internetu i tradycyjnie, na kartach. W tym roku budżet dysponuje rekordową kwotą 30 mln zł.
30-milionowy budżet obywatelski podzielono na dwie części, z czego 20 mln zł przeznaczono na zadania o charakterze dzielnicowym, a 10 mln zł - ogólnomiejskim. Do głosowania dopuszczono łącznie 439 projektów dzielnicowych i 118 ogólnomiejskich.

W tym roku zniesiono kryterium wieku. Zarówno wnioskodawcy, jak i głosujący muszą tylko mieszkać w Krakowie. Przy poprzednich edycjach obowiązywała zasada, że osoby te ukończyły 16 lat.

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy mogą głosować na dwa sposoby: za pośrednictwem internetu i tradycyjnie, na kartach -  w ok. 150 wyznaczonych punktach głosowania w całym mieście.

Zagłosować będzie można także w mobilnym punkcie do głosowania, który odwiedzi kilkanaście miejsc w Krakowie. "Autobus budżetu obywatelskiego będzie w parkach, na Dniach Zdrowia i Dniach Seniora, a także na terenach uczelni wyższych, które są bardzo otwarte na ideę zaangażowania studentów w BO. Głosować będzie można także w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Do udziału w głosowaniu zachęcamy także mieszkających w Krakowie cudzoziemców"  - powiedział Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK.

Każdy mieszkaniec może zagłosować tylko raz - wskazując po trzy projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe. Zadania oceniane są w skali od jednego do trzech punktów. Przedsięwzięcia, które zdobędą łącznie największą liczbę punktów znajdą się na liście rankingowej. Do realizacji zostaną wybrane te, które uzyskają najwyższą liczbę punktów, aż do wyczerpania środków przeznaczonych na budżet obywatelski.

Projekty wybrane do realizacji powinny zostać ogłoszone pod koniec października.

W tym roku głosowaniu towarzyszyć będzie loteria z nagrodami. 50 sztuk tabletów trafi do co tysięcznej osoby głosującej online, natomiast kolejne 50 sztuk zostanie rozlosowane wśród mieszkańców głosujących za pomocą karty do głosowania.
W ramach wszystkich pięciu edycji budżetu obywatelskiego do realizacji wybrano 482 zadań o charakterze dzielnicowym i ogólnomiejskim, z których wykonano do tej pory 350.