Dokładnie 41 lat temu polska himalaistka Wanda Rutkiewicz, jako trzecia kobieta na świecie zdobyła Mount Everest. Z tego powodu Google przygotowało specjalną grafikę.

Wanda Rutkiewicz zdobyła szczyt 16 października 1978 roku, w tym samym dniu, w którym na konklawe w Rzymie papieżem został wybrany Karol Wojtyła. Dokonała tego jako trzecia kobieta w historii i pierwsza osoba z Polski.

Himalaistka wychowała się we Wrocławiu. Studiowała na Politechnice Wrocławskiej, gdzie została inżynierem-elektronikiem. W czasach liceum grała w I lidze siatkówki.

Pierwsze wspinaczkowe drogi zaczęła przechodzić w Rudawach Janowickich w pobliżu Jeleniej Góry. Potem zaczęła wspinać się w Tatrach, gdzie zdobyła wiele klasycznych szczytów. Sama prowadziła też nowe drogi m. in. na Koprowy Wierch.

W połowie lat 60 zaczęła wyjeżdżać w Alpy, potem do Pamiru, Hindukuszu i w końcu w Himalaje. Była zwolenniczką i pionierką damskiego himalaizmu. Sama wielokrotnie organizowała wyprawy, w skład których wchodziło wiele kobiet.

Międzynarodową sławę zyskała wchodząc na Mount Everest. W Himalajach zdobyła poza tym Nanga Parbat, K2, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę. Chciała zdobyć wszystkie czternaście ośmiotysięczników. Zginęła w maju 1992 podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę. Jej ciała nie odnaleziono.

Czym jest Google Doodle?

Google Doodle to specjalna grafika, która pojawia się przy logo Google, po otwarciu wyszukiwarki. W zależności od dnia, motywem przewodnim może być ważna osoba, wydarzenie bądź święto.

Google Doodle ma zarówno zasięg międzynarodowy, jak i lokalny. Często zdarza się, że grafiki są spersonalizowane dla danego kraju, np. z okazji święta niepodległości lub innego, ważnego wydarzenia.

Niektóre grafiki Google Doodle są interaktywne i przybierają formę np. mini-gry.