Należy uszczelnić przecieki; Uwaga na pytania niebezpieczne; Prezydent kontaktuje się z mieszkańcami osobiście, wyłączając dziennikarzy. To nie fragmenty tajnego pisma wydziału propagandy PZPR z lat 70., a projekt Procedur Zarządzania Informacją Urzędu Miejskiego w Szczecinie.

Projekt powstał w lutym, a jego pomysłodawcą był wiceprezydent miasta Mirosław Czesny. Jak tłumaczył reporterowi RMF, dokument był potrzebny, bo na skutek określonej sytuacji politycznej zaistniał brak obiektywizmu w przekazywaniu informacji.

Jednocześnie Czesny zaprzeczał, że to on był autorem projektu. Oczywiście nie chciał wskazać nazwisk osób, które za dokument rodem z minionej epoki odpowiadały. Wiadomo jednak, że Czesny polecenie wydał i projekt zaaprobował, składając pod nim podpis.

Mirosław Czesny, b. pierwszy sekretarz wojewódzki PZPR, został zastępcą prezydenta Szczecina. Decyzja Mariana Jurczyka, legendarnego przywódcy Solidarności, który już jako włodarz miasta wielokrotnie wchodził w układ z postkomunistami, zaskoczyła wszystkich. czytaj więcej

Niewykluczone, że wiceprezydent Szczecina chciał w ten sposób osiągnąć kolejny sukces, wszak jego największym osiągnięciem z okresu, kiedy był pierwszym sekretarzem PZPR-u w Sieradzu, było: uspokojenie określonych nastrojów i tzw. neutralizacja kierowniczej roli partii.

Tyle tylko że dziennikarzy nie trzeba ani uspokajać, ani neutralizować, bo pracują w Szczecinie, a nie w białoruskim Mińsku. Dostrzegli to na szczęście pozostali zastępcy Mariana Jurczyka i dokument odrzucili.