Szpital Wojewódzki w Olsztynie otworzył nowy Oddział Transplantologii i Chirurgii Ogólnej. To nie tylko większy komfort dla pacjentów, ale również szansa na większą liczbę operacji.

Oddział Transplantologii i Chirurgii Ogólnej powstał w Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie 5 lat temu. Na swoim koncie ma już ponad 140 przeszczepów nerek, z czego 40 w zeszłym roku. Do tej pory pacjenci jednak musieli korzystać ze starych pomieszczeń. Teraz mamy nową jakość. To już nie 4, a 20 łóżek w kilku salach, w tym sali do odpoczynku po operacji. Nowy oddział zmienia również komfort pracy zespołu lekarzy - powiedział naszemu reporterowi Leszek Adadyński, ordynator oddziału.

Dzięki nowym pomieszczeniom i wyposażeniu jest szansa, że na oddziale przeprowadzane będą również operacje przeszczepiania innych narządów. Do tego potrzebny jest jednak zespół specjalistów. Inne narządy to nie jest zabawa jednoosobowa. Mamy już na szczęście jednego lokalnego chirurga transplantologa, inny jest na szkoleniu w Warszawie. Mam taki plan, aby inne narządy również były przeszczepiane. Co będzie pierwsze, zobaczymy - mówi Adadynski.

Testowaliśmy już oddział w warunkach klinicznych. Przeprowadziliśmy dwie udane operacje przeszczepienia nerki i wszystko poszło zgodnie z planem - mówi Beata Januszko-Giergielewicz, zastępca ordynatora ds. transplantologii. Pierwsi pacjenci nowego oddziału podkreślają już, że to spory krok do przodu jeżeli chodzi o leczenie w Polsce. Czuję się tutaj jak w jakimś szpitalu europejskim - ciepło, przyjemnie, duże przestronne pomieszczenia i przede wszystkim tak nowocześnie - powiedział naszemu reporterowi jeden z pierwszych pacjentów.

(MRod)