Przez cały dzień na antenie i stronach internetowych RMF FM będziemy Was informować o utrudnieniach, które czekają Was latem w największych miastach Polski.

Bydgoszcz: W mieście remontowany jest jeden z wiaduktów warszawskich - to fragment drogi krajowej nr 80 Bydgoszcz - Toruń. Odbudowywany jest także wiadukt w ciągu ulicy Gdańskiej (wylot z centrum miasta w kierunku Gdańska). Przebudowywany jest też układ drogowy w pobliżu dworca PKS przy ulicy Jagiellońskiej (budowane jest tam centrum handlowe). Na wylocie z Bydgoszczy w stronę Konina budowany jest też węzeł drogowy Stryszek (fragment drogi S-5).

Kraków: W Krakowie 22-23 czerwca rozpocznie się remont ulicy 29 listopada. To wylot z Krakowa w kierunku Warszawy. Tam na odcinku 800 metrów będą po obu stronach robione pasy dla komunikacji miejskiej. Remont potrwa kilka miesięcy - raczej nie skończy się przed nowym rokiem szkolnym. Ruch będzie odbywał się tam jednym pasem. Efekt to gigantyczne korki.

Po drugiej stronie miasta przy skrzyżowaniu ulic Wielickiej i Teligi, na wysokości szpitala w Prokocimiu zacznie się wymiana nawierzchni i remont całego skrzyżowania. Olbrzymie kłopoty będą czekać na wjeżdżających do Krakowa od strony Tarnowa jak i wyjeżdżających w tamtym kierunku. Początek – druga połowa lipca i około 2 miesiące.

W związku z modernizacją obwodnicy Krakowa na odcinku zamknięta dla ruchu jest jedna jezdnia autostrady na całym 17-kilometrowym odcinku pomiędzy węzłami Balice I i Opatkowickim. Obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/h oraz zakaz wyprzedzania.

Między Targowiskiem a Tarnowem w związku z modernizacją drogi, na całym odcinku o długości 34,5 km kierowcy mogą napotkać utrudnienia w postaci zwężenia pasa drogowego lub ruchu wahadłowego. Obowiązują ograniczenia prędkości - w zależności od rodzaju utrudnienia - oraz zakaz wyprzedzania.

Lublin: W samym Lublinie trwa przebudowa Placu Bychawskiego- to jedno z ważniejszych skrzyżowań z trasą przelotową na Biłgoraj. Trwa podłączanie nowych nitek do tzw. trasy zielonej, i co kilka dni jest zmieniana organizacja ruchu. Prace potrwają do przyszłego roku.

Łódź: Wyjątkowo źle zapowiada się okres wakacyjny dla kierowców w Lodzi. Już w tej chwili trwa przebudowa ulic: Kilińskiego (od Narutowicza do Północnej), Pomorskiej (na odcinku od Kilińskiego do Placu Wolności) oraz remont wiaduktu na ul. Kopcińskiego. W czerwcu modernizowana będzie też Al. Włókniarzy (trasa wylotowa z Lodzi w stronę Wrocławia) i Al. Jana Pawła II. Nie lepiej w regionie - droga krajowa nr 72 (Łódź - Rawa Mazowiecka) w stronę Warszawy jest zakorkowana, bo ruch ze względu na remont odbywa się wahadłowo. Z Łodzi do Wrocławia również z przeszkodami z powodu remontu. Na krajowej 14 są prace przed Laskiem i Sieradzem. Utrudnienia czekają też na kierowców na trasie nr 45 z Wielunia do granicy województwa. To droga w stronę Częstochowy.

Poznań: Trwa przebudowa i modernizacja ulicy Głogowskiej w Poznaniu (wjazd do miasta od strony Wrocławia, krajowa 5). Remontowany jest także wiadukt na ulicy Hetmańskiej (nad ulicą Dolna Wilda), wiadukt na Franowie (fragment krajowej 11., wjazd od strony Katowic). Utrudniania spotkacie także na remontowanej 11. na odcinku Poznań- Kórnik. Trwają prace przy budowie trasy tramwajowej w centrum Poznania od Jana Pawła II do ulicy Podgórnej.

W niedługim czasie rozpocznie się remont zachodniej części wiaduktu Górczyńskiego (wjazd od strony Wrocławia)

Szczecin: Drogowych problemów nie zabraknie też w Szczecinie. Trwa budowa ronda na szczecińskim fragmencie drogi krajowej numer 10. Z utrudnieniami muszą liczyć się przede wszystkim turyści, którzy wjeżdżają do Polski od strony przejścia granicznego w Lubiszynie.

Rozkopany jest też dojazd do najpopularniejszego letniego kurortu w Zachodniopomorskiem. Przez całe lato utrudnień nie unikną kierowcy, którzy będą chcieli dotrzeć do Międzyzdrojów. Drogowcy będą modernizować drogę prowadząca od strony Dziwnowa a także krajową trójkę w rejonie Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie powstaje rondo. Korki gwarantowane!

Warszawa: Najbliższy remont zacznie się w sobotę 16 czerwca i potrwa do końca października, ale utrudnienia w ruchu mają potrwać do końca września. Remont przejdą tory tramwajowe w Alejach Jerozolimskich od Placu Zawiszy do Ronda Waszyngtona. Nowe tory zostaną zatopione w specjalnej masie, będą trwalsze i dużo cichsze. To największe przedsięwzięcie i utrudnienia w Warszawie od 20 lat. Całkowicie wstrzymany zostanie ruch tramwajowy w Alejach między Rondem Waszyngtona a Placem Zawiszy. Dodatkowo kierowcom zostaną zabrane środkowe pasy, czyli z 3 zostaną 2. Linie tramwajowe zostaną puszczone sąsiednim mostem Śląsko-Dąbrowskim, w związku z tym na tym moście także będą zmiany w organizacji ruchu. Od soboty samochody i autobusy miejskie nie będą mogły wjeżdżać na torowisko (do tej pory miały 2 pasy), teraz zostaje kierowcom tylko po jednym pasie, czyli tramwaje zostaną uprzywilejowane.

Od początku lipca do końca sierpnia idą do wymiany rury ciepłownicze w Alei Niepodległości w pobliżu Trasy Łazienkowskiej. Kierowcom z 3 pasów zostaną 2, będzie też dodatkowa sygnalizacja świetlna. Miejsce to można ominąć dziurawą Puławską, ale jest ona już tak dziurawa, że także idzie do remontu. Co gorsza, będzie to remont generalny, więc arteria zostanie całkowicie zamknięta na odcinku od ulicy Dolnej do Domaniewskiej. Inwestycja wciąż jest na etapie przetargu i jeśli uda się go pomyślnie rozstrzygnąć, prace zaczną się w połowie lipca i potrwają aż 5 miesięcy. W tym czasie drogowcy zupełnie zamkną najpierw jedną jezdnię, w kierunku północnym, a później drugą, w kierunku południowym.

Wrocław Trwa przebudowa Mostu Szczytnickiego (część drogi krajowej nr 8) - koniec kwiecień 2008; budowa drugiej nitki Estakady Klecińskiej - koniec październik 2007. W lipcu rozpocznie się przebudowa ul. Lotniczej - wyjazd w stronę Lubina i Zielonej Góry drogą nr 94. Prawdopodobnie w sierpniu rozpocznie się przebudowa skrzyżowania ul. Powstańców Śląskich i Hallera (część drogi krajowej nr 5 i śródmiejskiej obwodnicy Wrocławia).

"Program 14,5 miliona" – do 2003 roku Wrocław przeznacza taką kwotę na wakacyjne najpilniejsze remonty. W tej chwili trwają ustalenia czym zająć się w tym roku. W planach m.in. remont nawierzchni ul.Kazimierza Wielkiego na trasie W-Z w centrum Wrocławia i remont nawierzchniul. Legnickiej (wylotówka w stronę Lubina i Zielonej Góry).

Zakopane: Nic nie wskazuje na to, by przed wakacjami zakończyła się modernizacja "zakopianki" od Myślenic do Lubnia, która miał być ukończona już w ubiegłym roku. W związku z tym kierowców czekają ograniczenia prędkości i samochody ciężarowe dowożące materiały budowlane. Nie powinno już być natomiast zwężeń, a wręcz przeciwnie stopniowo drogowcy powinni oddawać kolejne odcinki wyremontowanej jezdni i droga z dwupasmowej wreszcie powinna stać się czteropasmowa.

Podobne utrudnienia można napotkać także w samym Lubniu, gdzie trwa budowa obwodnicy. Na szczęście tam drogowcy prowadzą prace w większości poza istniejąca drogą. Uciążliwości nie powinny być więc duże.

Najprawdopodobniej jeszcze w wakacje zacznie się modernizacja nawierzchni na drodze krajowej nr 7 z Rabki do przejścia granicznego w Chyżnem. To odcinek długości 34 km. Tam wymieniana będzie nakładka asfaltowa i można spodziewać się sporych utrudnień. Nie wiadomo jednak jak będą prowadzone prace. Czy trasa będzie na pewnych odcinka całkowicie zamknięta i wyznaczone będą objazdy czy też ruch będzie wahadłowy.

Na wymianę nawierzchni czeka też odcinek zakopianki od Krakowa do Myślenic. Te prace także mogą rozpocząć się w wakacje, bo po wielu odwołaniach rozstrzyga się przetarg, ale także trudno powiedzieć na ile utrudnią życie kierowcom.