Ustawa zwiększająca składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej trafi do Trybunału Konstytucyjnego – dowiedział się RMF FM. Platforma Obywatelska zapowiada, że złoży wniosek w tym samym dniu, w którym ustawę podpisze prezydent.

Jak ustalił reporter RMF FM, zarzuty są bardzo poważne. Możliwe więc, że planowanej na lipiec podwyżki nie będzie. Nawet jeżeli na początku lipca składki wzrosną, to jeśli Trybunał podzieli argumentację posłów, ubezpieczyciele będą się musieli z nich wycofać.

Najważniejszy podnoszony dziś zarzut jest taki, że ustawa to nic innego, jak nowy podatek, a nakładanie na obywateli kolejnych obciążeń nie może się odbywać w ciągu roku podatkowego. To podatek, który będą musieli zapłacić tak naprawdę wszyscy właściciele samochodów w Polsce. Nie tylko, ci którzy powodują wypadki, ale tak naprawdę wszyscy - mówi poseł PO Zbigniew Chlebowski. Taka niesprawiedliwość społeczna – jak dodaje - to kolejny argument przeciwko ustawie. Następny, który znalazł się w ekspertyzach przygotowanych przez prawników, to niezgodność dokumentu z prawem unijnym

Ustawa nazywana "podatkiem Religi" zakłada, że firmy ubezpieczeniowe będą przekazywać 12 procent z polis OC na leczenie ofiar wypadków drogowych. Ubezpieczyciele już zapowiedzieli, że doprowadzi to do podwyżki cen polis o prawie jedną piątą.