Nadmiar zboża z magazynów w Polsce nie trafi do Afryki w ramach operacji finansowanej przez Unię Europejską. Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przyznał w rozmowie z dziennikarką RMF FM Katarzyną Szymańską-Borginon, że Bruksela nie wyłoży na to pieniędzy.

Jak dowiedziała się brukselska korespondentka RMF FM, upadła jedna z możliwości rozwiązania problemu nadmiaru zboża w polskich magazynach, czyli przekazanie go poprzez Światowy Program Żywnościowy ONZ do ubogich krajów Afryki. 

Komisja Europejska ostatecznie nie sfinansuje takiej operacji, dlatego że jest ona absolutnie nieopłacalna - powiedział RMF FM unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Problematyczne okazały się ogromne koszty transportu i dystrybucji zboża w biednych krajach Afryki.

W KE wyliczono, ze wywiezienie w ramach Światowego Programu Żywnościowego 200 tys. ton pszenicy to byłby koszt rzędu 150 mln dolarów. W tej sytuacji uznano, że łatwiej pomagać finansowo na miejscu.

Wojciechowski zastrzegł, ze oczywiście każdy kraj może sam przekazać zboże w ramach Światowego Programu Żywnościowego, ale dla KE jest to ekonomicznie nieopłacalne.

Opracowanie: