IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla Śląska i województwa łódzkiego, a także dla północnych powiatów Mazowsza oraz południowej części Opolszczyzny i Dolnego Śląska.


Na Dolnym Śląsku alertem objęty jest jedynie powiat kłodzki. W województwie opolskim ostrzeżenia wydano dla powiatów: nyskiego, głubczyckiego, prudnickiego oraz kędzierzyńsko-kozielskiego.

Na całym obszarze objętym ostrzeżeniami prognozuje się wystąpienie opadów deszczu, które miejscami osiągną do 35 mm.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne, zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaznacza, że sytuacja jest dynamiczna i należy śledzić komunikaty pogodowe.

Ciepły, ale deszczowy wtorek

Jak informuje IMGW, Polska jest pomiędzy niżem znad północnych Włoch a niżem znad Skandynawii, w strefie frontu atmosferycznego. Na wschodzie kraju zalega gorące powietrze zwrotnikowe, nad pozostały obszar napływa chłodniejsze powietrze polarne morskie.


We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu, w pasie od Śląska po Mazury i Podlasie okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Na południowym wschodzie możliwe również burze. Suma opadów do 25 mm. Temperatura maksymalna od 17 st.C na południowym zachodzie i lokalnie w centrum, do 29 st.C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie z kierunków zmieniających się, na zachodzie, północny i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h. Początkowo wysoko w Tatrach porywy wiatru do 90 km/h.W nocy na południu i wschodzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i tam stopniowo zanikające przelotne opady deszczu i burze. Suma opadów w czasie burz do 30 mm. Na pozostałym obszarze pogodnie i bez opadów. Na zachodzie i w centrum lokalnie mgły, ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 8 st.C lokalnie na północnym wschodzie, 12 st.C w centrum, do 18 st.C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

Ostrzeżenia hydrologiczne

W związku z burzami na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie może wystąpić wezbranie rzek z przekroczeniem ich stanów ostrzegawczych. IMGW wydało w związku z tym alert hydrologiczny drugiego stopnia dla obu tych województw. Na Śląsku obowiązuje alert stopnia pierwszego.

IMGW informuje, że w województwach objętych alertem stopnia drugiego opady deszczu będą powodowały dalszy wzrost stanów wody do strefy wody wysokiej, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. W szczególności chodzi o zlewnie rzek: Nysy Kłodzkiej, Oławy, Ślęzy, Bystrzycy, górnego Bobru i Kaczawy.

Wzrosty poziomu wody, miejscami gwałtowne, prognozowane są także na Śląsku na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych województwa śląskiego. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, punktowo istnieje możliwość krótkotrwałego przekroczenia stanów ostrzegawczych.