1 września, w czasie spotkania w cztery oczy Donald Tusk spyta Władimira Putina o stosunek Kremla do mordu w Katyniu - pisze "Dziennik", powołując się na źródła w MSZ. Gazeta dodaje, że wczoraj tezy na tę rozmowę trafiły do Kancelarii Premiera.

Rozwiązanie sprawy katyńskiej nastąpi prawdopodobnie już podczas wrześniowej wizyty premiera Rosji Władimira Putina w Polsce - pisze w środę rosyjski dziennik "Niezawisimaja Gazieta". Pod koniec maja w Krakowie odbyło się posiedzenie grupy ds. trudnych. Jednym z centralnych tematów było... czytaj więcej

To nie może być dla Putina żadnym zaskoczeniem, ostrzegaliśmy stronę rosyjską, że ten temat będzie poruszany - mówią gazecie polscy dyplomaci. Zgodnie z tezami resortu dyplomacji, Tusk powinien wystąpić o wydanie przez rosyjskie władze zaświadczeń, rehabilitujących zamordowanych przez NKWD oficerów i odtajnienie wszystkich dokumentów dotyczących mordu.

Powołując się na polskich dyplomatów "Dziennik" pisze też, że są sygnały, iż rosyjski premier traktuje całą sprawę poważnie. Jak twierdzi gazeta, MSZ postanowiło nie reagować na ostatnie publikacje rosyjskich mediów, próbujące przerzucić odpowiedzialność za wybuch wojny na Polaków, żeby nie zaprzepaścić szansy na przełom.