Najprawdopodobniej na początku przyszłego tygodnia zostanie przedstawiona deklaracja koalicyjna – poinformował Donald Tusk. Jak zaznaczył kandydat na premiera, w dokumencie tym będą zawarte główne cele zawiązania koalicji PO-PSL.

Lider Platformy Obywatelskiej zaznaczył, że jego partia i PSL nie będą spisywały intercyzy, jaka – według niego – miała miejsce przy podpisywaniu umowy koalicyjnej przez PiS, LPR i Samoobronę. Jak się nie ma zaufania, to się zapisuje każdy punkcik. My mamy z Waldemarem Pawlakiem do siebie naprawdę duże zaufanie - zapewnił.

Tusk poinformował również, że we wtorek będzie rozmawiał z Waldemarem Pawlakiem zarówno przed spotkaniem z Lechem Kaczyńskim, jak i po tych konsultacjach. Szef PO zaznaczył, że liczy, iż prezydent podejmie do końca tygodnia decyzję w sprawie desygnowania premiera. Liczę na szybką, czyli powiedzmy do końca tygodnia, decyzję pana prezydenta co do desygnowania mojej osoby do tworzenia gabinetu - powiedział Tusk.

Michał Kamiński z Kancelarii Prezydenta zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu Lech Kaczyński zamierza desygnować Donalda Tuska na premiera.