Rządzenie dla Platformy Obywatelskiej to sprawa poważna. Można to porównać z muzyką poważną. Jest jeden dyrygent – premier Donald Tusk i wiele zespołów grających osobno. Muzyczną analizą jego gabinetu zajęła się reporterka RMF FM Agnieszka Burzyńska.

W rządzie Donalda Tuska powstało już wiele zespołów - zespół ds. kastracji pedofilów, zespół aglomeracyjny, lustracyjny, medialny oraz zespół in vitro. Wszystkie zostały powołane przez premiera w celu stworzenia odpowiednich ustaw.

Jedną z najgłośniejszych orkiestr kameralnych w gabinecie Tuska jest zespół lustracyjny. Jego powstanie premier odtrąbił już kilka miesięcy temu. Prawdopodobnie tyle czasu wystarczyłoby na napisanie symfonii, jednak zamiast tego kilku prawników wchodzących w skład tego zespołu stworzyło jedynie zbiór ustawowych „wprawek”.

Ich dzieło jest co prawda obszerne, bo aż 130-stronicowe, ale niestety nie zawiera żadnych konkretnych rozwiązań. To jest opracowanie, w którym wskazuje się, gdzie są elementy w których warto poszukiwać rozwiązań i które dzisiaj jeszcze nie są precyzyjne - przyznaje Sebastian Karpiniuk z Platformy Obywatelskiej.

I wszystko wskazuje na to, że precyzyjnie długo nie będą, bo teraz nad wprawkami pochylą się posłowie i będą dodawać do nich własne nuty. Jedno jest pewne. Zespół lustracyjny nie wystąpi w zapowiadanym przez premiera wielkim zbiorowym październikowym koncercie ustaw, a występ solowy odłożono na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Ale ustaw nie wypracował jeszcze żaden z zespołów. Co zatem robią te grupy eksperckie? Posłuchaj relacji Agnieszki Burzyńskiej: