Choć władze Torunia już w sobotę wieczorem wiedziały, że znalezione w mieście martwe łabędzie są zarażone wirusem H5, to dopiero w niedzielę podjęły decyzję o zamknięciu Bulwaru Filadelfijskiego. Oficjalnie informacje o ptasiej grypie potwierdzono o godz. 13.

Zobacz również:

Mieszkańcy Torunia o strefie zero i pierwszym wykrytym przypadku ptasiej grypy w Polsce dowiadywali się z radia bądź bezpośrednio od dziennikarzy, którzy rano pojawili się w pobliżu przystani sportów wodnych, czyli miejsca, gdzie natrafiono na martwe ptaki.

Ja się nawet nie orientuję. Dopiero tata mi powiedział - mówiła reporterowi RMF młoda kobieta. A jeszcze wczoraj wieczorem byłam tu z psami na spacerze. I wczoraj, i przedwczoraj można tu było chodzić baz żadnych problemów - podkreśla.

Zobacz również:

Przedstawiciele lokalnych władz upierają się jednak, że już w sobotę zabezpieczono teren. Wczoraj od godz. 16 ten teren był zabezpieczony. Były tam patrole straży miejskiej – mówiąc wprost – przeganiające wszystkich, którzy próbowali dojść do miejsca, w którym przebywają żywe łabędzie - twierdzi prezydent Torunia Michał Zaleski.

I choć władze zarzekają się, że wszystko dzieje się zgodnie z procedurami, to należy zaznaczyć, że oficjalne informacje o wykrytym wirusie H5 przekazano dziennikarzom dopiero na konferencji prasowej o godz. 13; do tego czasu pozostawały nam jedynie domysły.

Dodajmy, że dopiero po spotkaniu z mediami władze rozpoczęły wytyczanie specjalnych stref ochronnych: 3-kilometrowej strefy zapowietrzonej i 10-kilometrowej – obserwacyjnej. Późnym popołudniem rozpoczęto także stawianie tzw. śluz, czyli mat ze środkiem dezynfekującym. A takie maty są konieczne, bo w strefie zamkniętej jest wiele kamienic i ludzie muszą jakoś dojechać do pracy czy domów. Takie śluzy rozstawiono w czterech miejscach. W poniedziałek rozpocznie się montaż kolejnych mat na obszarze strefy obserwacyjnej.