Od 23:59 15 lutego na terenie całej Polski będzie obowiązywał stopień alarmowy ALFA-CRP. Zarządzenie w tej sprawie podpisał premier Mateusz Morawiecki.

Stopień ALFA-CRP ma obowiązywać w Polsce do końca lutego. Z informacji PAP wynika, że wydanie tego stopnia alarmowego ma związek z zaostrzającą się sytuacją geopolityczną i atakami cybernetycznymi na Ukrainie. Działanie to jest jednak określane jako prewencyjne.

Alarmy CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych, które określa ustawa o działaniach antyterrorystycznych.

ALFA-CRP jest sygnałem dla służb zajmujących się bezpieczeństwem i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.

Ostatnio taki stopień alarmowy obowiązywał w Polsce od 18 do 23 stycznia. Wówczas został on wprowadzony ze względu na potencjalne ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.


Ostrzeżenie zostało wówczas wprowadzone po tym, jak przeprowadzono atak hakerski na rządowe strony na Ukrainie. Przez weekend uzyskaliśmy informacje na temat charakteru tego ataku. Okazało się, że tu nie chodzi tylko o zmiany wprowadzone nielegalnie na stronach rządowych, ale też o ataki na systemy, które są wykorzystywane na Ukrainie. W związku z tym odbył się zespół incydentów krytycznych i on zarekomendował wprowadzenie takiego stopnia alarmowego - wyjaśniał wówczas Janusz Cieszyński.

Dziś doszło do kolejnych cyberataków na Ukrainę. Strony internetowe ukraińskiego resortu obrony i sił zbrojnych przestały działać. Problemy ma też Prywatbank.

To nie są oznaki tego, że Rosja skierowała się ku rozwiązaniom dyplomatycznym i pokojowym. To jest forma walki, wojny. Ukraina jest w stanie wojny od ośmiu lat. Uderzenie w bankomaty też ma oddziaływać na nastroje społeczne - komentował cyberataki w rozmowie z Pawłem Balinowskim Bronisław Komorowski.

Alarmy wprowadza, zmienia i odwołuje się przez rozporządzenie

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje przez rozporządzenie prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy o działaniach antyterrorystycznych.