Polacy znów chcą PO-PiS-u, a na premiera wybraliby Kazimierza Marcinkiewicza - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie RMF FM przez instytut badawczy MillwardBrown SMG/KRC. Z sondażu wynika też, że PiS i PO dostałyby po równo: po 33 procent głosów.

Z sondażu wynika, że Platforma Obywatelska to partia ludzi młodych. Chce ją poprzeć 58 procent Polaków w wieku od 18 do 24 lat; 40 procent w wieku od 25 do 34 lat i 36 proc. w wieku od 35 do 44 lat. PO przyciąga też osoby najlepiej wykształcone. Wśród ankietowanych ze średnim wykształceniem 43 proc. oddałoby głos właśnie na tę partię. Jeszcze większe poparcie PO ma wśród osób, które ukończyły studia, aż 51 proc. Prawo i Sprawiedliwość wybierają natomiast chętniej ludzie słabiej wykształceni. Spośród ankietowanych, którzy posiadają wykształcenie podstawowe 38 proc. zagłosowałoby właśnie na PiS, a wśród osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym wskaźnik ten wynosi 42 proc.

Z tych badań wynika naprawdę kilka fascynujących rzeczy, które nie były pokazywane przez inne badania opinii publicznej. Najbardziej inspirujące jest porównanie tego, kogo elektoraty poszczególnych partii uznają za najlepszego kandydata na premiera. O ile wiadomo, że w pierwszym wyborze są to liderzy tych partii – Kaczyński, Tusk, Kwaśniewski. O tyle w tym drugim wyborze, to tym drugim najbardziej ukochanym premierem w przypadku PiS to oczywiście jest Ziobro ale w przypadku PO i LiD, to nie jest któryś z polityków tej partii, tylko Kazimierz Marcinkiewicz - badania przeprowadzone na zlecenie RMF FM analizował politolog doktor Marek Migalski

Zobacz szczegółowe wyniki sondażu:

1.

.

2.

3.

4.

Sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej grupie tysiąca dorosłych Polaków w dniach 8-10.10.2007.