Do końca roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma skontrolować co trzecie solarium w Polsce. Nasz kraj nie jest tu wyjątkiem. Podobne inspekcje są prowadzone w dziewięciu innych państwach Unii Europejskiej.

Już 5 stycznia 2009 r. mają się pojawić wstępne wyniki inspekcji. One będą na razie dotyczyć dokumentacji i oznakowania łóżek solaryjnych - mówi Aneta Styrnik z UOKiK. Na wyniki pomiarów promieniowania lamp trzeba będzie poczekać co najmniej kilka tygodni.

Pod koniec roku solaria w całej Polsce przeżywają prawdziwe oblężenie. Szanse na skorzystanie z solariów maleją wprost proporcjonalnie do czasu, który pozostał do zabawy sylwestrowej. Wiele osób lubi bowiem zjawić się w salonie w ostatniej chwili.

Dermatolodzy zalecają jednak umiar w sztucznym opalaniu. Przestrzegają, że nie jest to zdrowy zabieg dla skóry. Skóra wysusza się – tworzą się poparzenia i przebarwienia. Udowodnione jest, że nie powinno się korzystać z solarium dłużej niż 10 minut rocznie - zaznacza lekarz dermatolog.