W poniedziałek strażnicy graniczni odnotowali 605 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymali 13 imigrantów, wszyscy są obywatelami Iraku.

"W poniedziałek strażnicy graniczni odnotowali 605 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymali 13 imigrantów, wszyscy są obywatelami Iraku" - poinformowała straż graniczna.

Jeżeli chodzi o zatrzymane ostatniej doby osoby - wszyscy to obywatele Iraku. Zatrzymano też osiem osób, które miały pomagać w nielegalnym przekraczaniu granicy. Wśród nich było dwóch Polaków, obywatele Iraku, Niemiec, Turcji i Ukrainy.

Co się dzieje w Usnarzu Górnym?

Imigranci wciąż koczują w obozowisku po białoruskiej stronie na wysokości Usnarza Górnego - usłyszał od pograniczników reporter RMF FM Piotr Bułakowski. W zależności od dnia widać tam od 24 do 28 osób. Wszyscy mają dostawać zaopatrzenie od białoruskich służb.

W ostatnich dniach ruch imigrantów jest zdecydowanie większy. Od tygodnia liczba nielegalnych prób przekroczenia granicy nie spada poniżej pół tysiąca.

Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 16 tys. prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej.

We wszystkich ośrodkach straży granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. nielegalnych migrantów.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 1 października prezydent podpisał rozporządzenie o przedłużeniu stanu wyjątkowego o 60 dni.

Opracowanie: