Trzymiesięczne dziecko z objawami sepsy trafiło do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie – dowiedział się RMF FM. Niemowlak pochodzi z Siedlec, najbliższej rodzinie podano antybiotyki.

W powiecie brzeskim na Opolszczyźnie z powodu sepsy do szpitala trafiło ostatnio 9 osób. Dwie osoby - 14- i 17-latka zmarły w wyniku wstrząsu septycznego. W powiecie trwa akcja obowiązkowych, bezpłatnych szczepień przeciwko meningokokom typu C, wywołującym sepię. Akcja ma objąć ponad 12 tys. młodych ludzi w wieku 11-19 lat.

Wywoływana m.in. przez meningokoki sepsa, zwana inaczej posocznicą, to ciężka reakcja zapalna organizmu na zakażenie, która prowadzi do niewydolności narządów wewnętrznych. Sepsa nie jest chorobą, ale zespołem objawów chorobowych, które mogą być wywołane różnymi czynnikami zakaźnymi (bakterie, wirusy, pasożyty czy grzyby) w przebiegu wielu schorzeń. Postępuje szybko i bardzo szybko może doprowadzić do niewydolności wielu narządów wewnętrznych, zaburzeń krzepnięcia krwi i do śmierci.

Główny inspektor sanitarny Andrzej Wojtyła zapewnił dziś w Sejmie, że resort zdrowia robi wszystko, by przeciwdziałać epidemii chorób, wywołanych przez meningokoki typu C. Inspektor ocenił, że województwo opolskie jest szczególnie narażone na zakażenia wywołane przez meningokoki, ponieważ jego mieszkańcy dynamicznie migrują do krajów Europy Zachodniej, gdzie zachorowalność na choroby wywołane przez te bakterie jest większa. Wojtyła poinformował, że w sumie w minionym roku na choroby wywołane przez meningokoki zachorowało 234 osób, w bieżącym roku już 134.