Nie ma kolejnych ognisk ptasiej grypy w Polsce - poinformował z trybuny sejmowej minister rolnictwa Marek Sawicki. Szef resortu przedstawił informację dotyczącą zagrożeń związanych z wystąpieniem wirusa H5N1 ptasiej grypy u drobiu.

Minister podkreślił, że monitorowaniem sytuacji zajmują się odpowiednie służby, m.in. weterynarze, straż pożarna i policja.

W sobotę wykryto dwa ogniska choroby na fermach indyczych w Uniejewie i Myśliborzycach koło Płocka (województwo mazowieckie). W miejscowościach tych utworzono trzykilometrową strefę zapowietrzoną oraz dziesięciokilometrową strefę zagrożenia.

Od środy aż do odwołania obowiązuje bezwzględny zakaz wstępu na obszar strefy zapowietrzonej dla osób, które nie mieszkają na tym terenie.

Do odwołania na tym obszarze obowiązują także wprowadzone już wcześniej obostrzenia, m.in. nakaz odizolowania drobiu na terenie poszczególnych gospodarstw, zakaz organizowania targów i wystawa drobiu, a także zakaz jego transportu.

Śledztwo w sprawie wykrycia wirusa ptasiej grypy prowadzi Prokuratura Rejonowa w Płocku. Przesłuchiwani są kolejni świadkowie, badana jest także dokumentacja z ferm.