Do końca miesiąca rzecznik praw pacjenta będzie interweniować w NFZ w sprawie kolejek do lekarzy - takie zapewnienie usłyszała reporterka RMF FM Agnieszka Witkowicz. Pod koniec września alarmowaliśmy, że np. w mazowieckich szpitalach na planowe zabiegi trzeba czekać nawet dwa lata. Resort zdrowia wyliczył, że średni czas oczekiwania na przyjęcie do lekarza wynosi 82 dni.

Nawet dwa lata trzeba czekać w mazowieckich szpitalach na planowe zabiegi dentystyczne, okulistyczne czy ortopedyczne - ustaliła reporterka RMF FM Kamila Biedrzycka. Tamtejszy Narodowy Fundusz Zdrowia alarmuje, że w stolicy brakuje lekarzy niemal wszystkich specjalności. Najbardziej:... czytaj więcej

Rzecznik ma poprosić szefa Narodowego Funduszu Zdrowia, by ten zwrócił szczególną uwagę na to, w jaki sposób można się zapisać do lekarza – czy można zrobić to telefonicznie, a jeżeli nie, to dlaczego. Żeby nie było takiej sytuacji, że telefon jest niedostępny i pacjent musi sam podreptać do przychodni po to, żeby się zapisać, a jeszcze często usłyszy, że (...) musi przyjść o godz. 5 rano i stanąć w kolejce - mówi Krystyna Kozłowska.

Rzecznik praw pacjenta podkreśla, że to często kwestia organizacji w samej placówce medycznej, i dodaje, że w przypadku, gdy prawa pacjenta są jawnie karane, NFZ może ukarać przychodnię. Posłuchaj relacji reporterki RMF FM Agnieszki Witkowicz: