Prezydent Lech Kaczyński powołał Donalda Tuska na stanowisko premiera. Nominacje wręczył też osiemnastu nowym ministrom. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Szef rządu ma 14 dni na przedstawienie Sejmowi programu gabinetu i uzyskanie wotum zaufania. Expose planuje na piątek 23 listopada.

Niespodzianek nie było: wicepremierami w nowym gabinecie zostali Waldemar Pawlak, który jednocześnie objął resort gospodarki oraz Grzegorz Schetyna, który został także nowym szefem MSWiA.

Cała uroczystość odbyła się zgodnie z regułami sztuki i bez żadnych zgrzytów. Szczególną uwagę zwróciło dość ciepłe wystąpienie prezydenta, który serdecznie gratulował Tuskowi i jego ekipie wyborczego sukcesu. Jednocześnie zaznaczył, że Polacy wiążą z nowym rządem olbrzymie nadzieje. Lech Kaczyński życzył również sukcesów w polityce zagranicznej, którą ma dowodzić Radosław Sikorski, wobec którego prezydent miał sporo zastrzeżeń.

Jednym z najważniejszych doradców premiera Donalda Tuska będzie Władysław Bartoszewski. Obejmie w kancelarii stanowisko sekretarza stanu. Według naszych informacji, Bartoszewski będzie się zajmował głównie relacjami z Niemcami i diasporą żydowską. czytaj więcej

Donald Tusk zapewnił, że ma w gabinecie ludzi przygotowanych i przyzwoitych. Pokreślił, że Polacy pokazali w niedawnych wyborach parlamentarnych, że chcą zmiany na władzę, która będzie służyć ludziom, a nie nad nimi panować. Panie i panowie ministrowie rządu, który dziś rozpoczyna pracę, spotkali się po to, aby tym nadziejom, temu wielkiemu wyzwaniu sprostać - oświadczył.

Skład nowego rządu:

premier Donald Tusk
minister gospodarki Waldemar Pawlak
minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna
minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski
minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski
minister obrony narodowej Bogdan Klich
minister finansów Jacek Rostowski
minister skarbu państwa Aleksander Grad
minister infrastruktury Cezary Grabraczyk
minister rolnictwa Marek Sawicki
minister pracy Jolanta Fedak
minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska
minister ochrony środowiska Maciej Nowicki
minister zdrowia Ewa Kopacz
minister edukacji narodowej Katarzyna Hall
minister kultury Bogdan Zdrojewski
minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka
minister sportu Mirosław Drzewiecki

Z Pałacu Prezydenckiego ministrowie i nowy premier pojechali do siedziby rządu. Donald Tusk został oprowadzony po swoim gabinecie, a następnie spotkał się z dziennikarzami. O chłodzie na zewnątrz i ciepłym przyjęciu nowego szefa rządu – posłuchaj relacji reportera RMF FM Krzysztofa Zasady:

Jarosław Kaczyński nie przekaże osobiście Donaldowi Tuskowi swojego gabinetu w kancelarii premiera. Zrobi to w jego imieniu wicepremier Przemysław Gosiewski, który również – jak dowiedział się RMF FM – wręczy nowemu szefowi rządu list z życzeniami pomyślności. czytaj więcej

Dzień zakończy uroczyste posiedzenie nowego gabinetu. Uroczyste nie oznacza jednak nierobocze. Ministrowie prawdopodobnie już dziś podejmą pierwszą decyzję i wyślą do Sejmu projekt przyszłorocznego budżetu.