Rząd nie chce dłużej czekać z obniżką prowizji pobieranych przez towarzystwa emerytalne. Zamiast od przyszłego roku opłaty mogą spaść już od kwietnia - zapowiada "Gazeta Wyborcza".

Wczoraj Ministerstwo Pracy zdecydowało, że z obniżką nie ma co czekać do przyszłego roku i można to zrobić już teraz. Powstał projekt ustawy obniżający maksymalną prowizję od składki do 3,5 proc. To ogromna różnica, bo dzisiaj fundusze każdą naszą składkę uszczuplają o 7 proc., czyli o tyle, ile wynosi ustawowy limit.

Z każdych wpłacanych przez nas 100 zł na naszą przyszłą emeryturę pracują tylko 93 zł. Zgodnie z obowiązującą ustawą opłaty miały zacząć spadać dopiero za dwa lata, tak by w 2014 r. wynieść 3,5 proc. Zmieni się też opłata za zarządzanie pieniędzmi przyszłych emerytów - nie będzie mogła być wyższa niż 8,4 mln zł miesięcznie.

Tymi propozycjami Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się już dziś. Potem nowelizacja stanie na rządzie, a następnie trafi do parlamentu. Skąd taki pośpiech? Nieoficjalnie gazeta dowiedziała się, że resort pracy tak długo zwlekał z obniżką, że osobiście interweniował premier Donald Tusk.