Po wakacyjnym wypoczynku Andrzej Duda wraca do urzędowania w Pałacu Prezydenckim. W najbliższych tygodniach mają zapaść decyzje dotyczące zmian w jego kancelarii. Głowa państwa zapowiedziała roszady kadrowe po wygranej na drugą kadencję.

Jak dowiedział się nasz dziennikarz Patryk Michalski, Andrzej Duda zamierza utworzyć nowe stanowisko w swojej kancelarii - sekretarza stanu do spraw społeczeństwa obywatelskiego. Trwa poszukiwanie odpowiedniej osoby. Miałaby to być osoba niepartyjna.

Stworzenie tego stanowiska prezydent obiecał Pawłowi Kukizowi w trakcie kampanii. Nowy prezydencki minister miałby się zajmować m.in. promowaniem elementów demokracji bezpośredniej, mógłby też odpowiadać za prezydencki projekt ustawy w sprawie wprowadzenia sędziów pokoju.

Prawdopodobne są również zmiany na najwyższych stanowiskach w Kancelarii. Jej szefowa Halina Szymańska - jak słychać w kuluarach - ma zabiegać o pracę w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.

Niepewna jest też przyszłość szefa prezydenckiego gabinetu Krzysztofa Szczerskiego, który liczy na tekę ministra spraw zagranicznych przy okazji nadchodzącej rekonstrukcji rządu. Nie jest jednak pewne, że ją dostanie. Zwolennikiem takiej zmiany nie jest premier Mateusz Morawiecki.

Opracowanie: