Po interwencji RMF FM Kancelaria Prezydenta zapewnia, że upubliczni listę nazwisk ofiar z Katynia, które maja być odczytane podczas piątkowej uroczystości w Warszawie. Wcześniej Kancelaria odmówiła podania listy prezesowi Federacji Rodzin Katyńskich powołując się na ustawę o ochronie danych osobowych.

Oczywiście lista nazwisk jest jak najbardziej jawna. Po prostu kilka dni temu nie mieliśmy jeszcze listy z dokładnym podziałem, w jakich godzinach jakie nazwisko będzie odczytane. Zostało to już sfinalizowane. Jutro przed południem lub do południa umieścimy tę listę na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta - zapewnił Marcin Rosołowski.

Wcześniej w rozmowie z RMF FM, prezes Federacji Rodzin Katyńskich, Andrzej Skąpski powiedział: Prosiłem o udostępnienie mi tego, dlatego że mam gro zapytań. Zaczyna się od tego, czy mój ojciec, mój dziadek przypadkiem nie zostali pominięci. Nie mam możliwości weryfikacji tego. Nie otrzymałem takiej listy z dość dziwnym uzasadnieniem, że jest to ochrona danych osobowych. Kancelaria odmówiła dania mi kopii tego.

Uroczystości pierwotnie miały się odbyć w marcu przyszłego roku, potem przesunięto je na kampanię wyborczą, w końcu - po protestach między innymi Rodzin Katyńskich - zaplanowano je na najbliższy weekend. Podczas uroczystości zostanie odczytanych w sumie ponad 13,5 tysiąca nazwisk, w tym około 8 tysięcy nazwisk żołnierzy, ponad 5 tysięcy nazwisk funkcjonariuszy Policji Państwowej, 30 nazwisk funkcjonariuszy Straży Granicznej i około 400 funkcjonariuszy Służby Więziennej. Ofiary sowieckiej zbrodni zostaną awansowane na wyższe stopnie.