W 2022 roku tytuł najbardziej wpływowego Polaka zdobyli wszyscy pomagający uchodźcom z Ukrainy. „O polskim pomocowym zrywie usłyszał cały świat” – zauważa redakcja tygodnika „Wprost”. Drugie miejsce zajął prezes PiS Jarosław Kaczyński, trzeci jest premier Mateusz Morawiecki.

Podobnie jak w minionych dwóch latach redakcja wskazała zbiorowego zwycięzcę. W 2021 roku pierwsze miejsce w rankingu zajęli Polacy, którzy zaszczepili się przeciwko koronawirusowi. Pod koniec roku 2020 na czele rankingu dotarli pracownicy ochrony zdrowia, którzy walczyli z epidemią.

Wojna w Ukrainie

Tegorocznym zwycięzcą są pomagający uciekinierom przed rosyjską inwazją na Ukrainę. "Polska była w stanie pomóc tysiącom uchodźców z Ukrainy przede wszystkim właśnie dzięki zwykłym Polakom. Do tego nie była potrzebna żadna specustawa. Dlatego najbardziej wpływowymi Polakami zostali ci, którzy nieśli i wciąż niosą pomoc uchodźcom z Ukrainy. Czyli ci, dzięki którym nie załamał się system, a Polska dała radę wesprzeć ludzi uciekających przed bestialstwem Rosjan" - podkreśla redakcja.

Na liście znalazło się dwóch wojskowych, znanych z komentowania bieżącej sytuacji na froncie wojny ukraińsko-rosyjskiej. Gen. Waldemar Skrzypczak i gen. Roman Polko zajęli 19. miejsce. "To oni w głównej mierze tłumaczyli Polakom wojnę" - uzasadnia redakcja.

49. miejsce zajął organizator zbiórki internetowej na zakup Bayraktar, lewicowy publicysta Sławomir Sierakowski.

Politycy

Politycy, działacze związkowi, sędziowie, urzędnicy państwowi i prezesi spółek Skarbu Państwa stanowią ponad połowę zestawienie przygotowanego przez "Wprost". Najwyżej w rankingu znaleźli się przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości - Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki (drugie i trzecie miejsce).

W pierwszej dziesiątce jest tylko jeden przedstawiciel opozycji - Donald Tusk. Obóz Zjednoczonej Prawicy jest reprezentowany jest także przez ministrów Jacka Sasina (5. miejsce) i Adama Niedzielskiego (9.). Piętnasty jest prezydent Andrzej Duda. W rankingu znalazło się także dwóch innych kandydatów z wyborów w 2020 r. - Szymon Hołownia (21.) i Rafał Trzaskowski (27.). Poza Trzaskowskim jedynym samorządowcem w rankingu jest zajmujący 45. miejsce prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

Na liście znalazło się niewielu przedstawicieli świata gospodarki. Najwyżej znalazł się prezes Orlenu Daniel Obajtek (4.). "Najbardziej wpływowy prezes w Polsce. To pod jego rządami PKN Orlen z rynkowego średniaka wyrósł na multienergetyczny koncern, który może konkurować jak równy z równymi z rywalami w naszej części Europy" - argumentuje redakcja "Wprost".

Właściciel Polsatu i Plusa oraz współinicjator budowy małych reaktorów atomowych Zygmunt Solorz zajął siedemnastą pozycję. O sześć miejsc niżej znalazł się inny inwestor branży energetycznej Michał Sołowow. Świat gospodarki reprezentuje także jedenasty w rankingu prezes NBP Adam Glapiński (11.).

Celebryci i nie tylko

Na liście nie zabrakło celebrytów i influencerów internetowych, takich jak m.in. raper Mata (14.), Dawid Podsiadło (16.), Robert Makłowicz (29.), Jerzy Owsiak (42.), Ewa Chodakowska (33.), twórcy kanału internetowego Make Life Harder (35.) i Malik Montana (48.). Świat mediów reprezentuje nowy prezes TVP Mateusz Matyszkowicz (26.), Robert Mazurek (36.) i ojciec Tadeusz Rydzyk (43.).

Sportowcy

Świat sportu reprezentują zawodnicy, trenerzy i działacze sportowi. Liderka rankingu WTA, dwukrotna zwyciężczyni French Open Iga Świątek zajęła siódme miejsce tuż za Donaldem Tuskiem, a przed Robertem i Anną Lewandowskimi. Redakcja uzasadnia ten wybór osiągnięciem sukcesów za sprawą "ciężkiej pracy i determinacji". Na 19. miejscu rankingu znalazł się trener reprezentacji Polski Czesław Michniewicz oraz autor jego nominacji na to stanowisko, prezes PZPN Cezary Kulesza.