Prezydent Rosji Władimir Putin przebywa z oficjalną wizytą w Chinach. To już trzecie spotkanie przywódców Rosji i Chin w tym roku, ale pierwsze po wyborze nowego przywódcy partii komunistycznej. Putin spotkał się najpierw z ustępującym prezydentem Jiang Zeminiem, a potem z jego następcą – na razie wiceprezydentem – Hu Jintao.

Według rosyjskich mediów obecna wizyta prezydenta Putina jest niezwykle ważna choćby dlatego, że Chiny to wielki partner handlowy Rosji i współpraca z nimi jest dla Moskwy niezwykle istotna. Za samą tylko broń kupowaną w Rosji Chińczycy płacą 2,5 mld dol. rocznie. Od poparcia Chin zależy też przyjęcie Rosji do Światowej Organizacji Handlu.

Rosja musi się liczyć z rosnącym w siłę sąsiadem. Prezydent Putin nie przez przypadek ochoczo deklarował więc w Pekinie, że Tybet i Tajwan to części Chin.

Podczas spotkania z Jiang Zeminiem, obaj przywódcy potępili terroryzm, w tym także czeczeńskich terrorystów. Zapewnili również, że będą dążyli do tego, by Półwysep Koreański pozostał strefą wolną od broni jądrowej.

Według rosyjskich mediów obecna wizyta Putina ma znaczenie z jeszcze jednego powodu: w Moskwie nie cichną spekulacje o utworzeniu potężnego trójkąta państw ściśle ze sobą współpracujących: Rosji, Chin oraz Indii.

18:15