Premier Mateusz Morawiecki i wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker ogłosili wyniki pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Jak przekazano, pieniądze trafią do 97 proc. polskich samorządów. Za kilka tygodni ruszy kolejny nabór wniosków o dofinansowanie. W Faktach RMF FM i na RMF24.pl sprawdzamy dziś, jak decyzję o podziale środków komentują samorządowcy i jakie dokładnie inwestycje otrzymają dofinansowanie.

Jak tłumaczył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, w ramach programu Funduszu Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu każdy samorząd mógł złożyć 3 wnioski. W sumie wpłynęło ich 8 tysięcy na łączną kwotę powyżej 93 mld złotych. Kwota, którą dysponował rząd, to ponad 23 mld złotych. Rozdysponowano ją na 4 tysiące inwestycji.

Wszystkie miasta wojewódzkie otrzymały wsparcie z Polskiego Ładu - oświadczył Szefernaker. Popłyną środki do Gdańska na ważną drogę, która prowadzi od obwodnicy S6 do obwodnicy Trójmiasta - pierwszy etap tej drogi będzie mógł się rozpocząć dzięki środkom z Funduszu Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu - wyjaśniał. Duże miasta w dużej mierze składały wnioski na ważne inwestycje drogowe. To ponad 85 mln zł na skomunikowanie terenów mieszkaniowych i usługowych w Katowicach, to ponad 114 mln zł na modernizację wiaduktów drogowych w Warszawie, to 30 mln zł na przebudowę dróg wokół starówki w Toruniu - wyliczał wiceszef MSWiA. 

Od Bogatyni po Sejny, od Świnoujścia po Ustrzyki Dolne - cała Polska samorządowa, gminy, powiaty. 97 proc. polskich samorządów będzie mogło skorzystać z konkretnych inwestycji w ramach programu Funduszu Inwestycji Strategicznych - podkreślał Szefernaker. 

W czasie wizyty w Nidzicy premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że "kolejne programy będą pokazywane przez rząd z biegiem czasu". One będą kołem zamachowym, one pokażą to, co udowodniliśmy do tej pory, że można w trudnych czasach wypracować największą wartość - tą wartością są naprawione, stabilne finanse publiczne - powiedział. Zapewnił też, że dzięki tym działaniom naprawczym rząd ma "bazę" i "solidny fundament" do działań na rzecz samorządów w ramach Programu Polski Ład.

Wielki potencjał jest tam, gdzie są młodzi ludzie, nasza młodzież. Oni nie muszą wyjeżdżać do wielkich miast lub za granicę. A jak już wyjadą, to muszą mieć perspektywy powrotu do Nidzicy, do Ostródy, do Olsztyna, do wszystkich miast, z których pochodzą. To jest Polska, o której marzymy, to jest Polska na miarę naszych aspiracji - tłumaczył szef rządu. 

Niemal 2 mld zł na inwestycje w Małopolsce

Kwota dofinansowania dla inwestycji w Małopolsce to 1 915 018 024,94 zł. Lista udostępniona przez Małopolski Urząd Wojewódzki liczy niemal 280 pozycji. To m.in. budowa hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym w Wieliczce, rewitalizacja Pałacu Dąmbskich w Wojniczu, rozbudowa i modernizacja systemu wodno-kanalizacyjnego w gminie Tymbark, zakup autobusów miejskich w gminie Bochnia, a także wiele inwestycji drogowych. 


Na realizację Centrum Muzyki przy ul. Piastowskiej Kraków otrzymał 99 mln zł. Budowa Domu Pomocy Społecznej przy ul. Praskiej uzyskała 30 mln zł dofinansowania. Z kolei na zagospodarowanie parku rzecznego "Ogród Płaszów" w ramach etapu II i III stolica Małopolski dostanie 5 mln zł wsparcia.

Jesteśmy największym beneficjentem tego rozdania i (otrzymamy - przyp. red.) największe dofinansowanie - 99 mln zł. - na Centrum Muzyki. Zobaczymy, jak będzie wyglądał w całości Polski Ład. My tracimy na tych wszystkich podatkach ok. 500 mln zł - mamy dostać w przyszłym roku ok. 260 mln zł rekompensaty inwestycyjnej - tłumaczył prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. 

Do samorządów województwa zachodniopomorskiego na inwestycje trafi 1 041 695 766 zł. Na liście dofinansowanych projektów można znaleźć m.in. budowę sieci kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej na terenie gminy Sławno, przebudowę ulic na terenie dzielnicy Kluczewo w Stargardzie, modernizację sieci dróg gminnych na terenie Pyrzyc i kapitalny remont zabytkowego mostu nad rzeką Regą w Trzebiatowie. 

To samorządy wybierały, w jakim obszarze inwestycje mają być realizowane - mówił wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Wszystkie powiaty, wszystkie gminy w powiatach otrzymały dofinansowanie, tylko poszczególne, naprawdę nieliczne jednostki nie uzyskały tego dofinansowania, ale zachęcamy je do składania wniosków - kontynuował. Wyjaśnił, że chodziło o wnioski na zbyt wysokie kwoty w stosunku do założeń programu dla poszczególnych jednostek.

Były takie przypadki, gdzie był tylko jeden bardzo duży wniosek i trudno było go zrealizować tak, żeby równomiernie i w sposób zrównoważony rozłożyć środki, które pochodzą z rządowego programu - tłumaczył Bogucki.

1 213 204 616, 88 zł wynosi dofinansowanie dla inwestycji z województwa pomorskiego. Najwięcej pieniędzy - ponad 640 mln złotych - zostanie wydane na infrastrukturę drogową. Na drugim miejscu w regionie znalazła się infrastruktura wodno-kanalizacyjna (ponad 227 mln zł), a na trzecim - infrastruktura turystyczna (ponad 85 mln złotych). 

Na liście dofinansowanych inwestycji na Pomorzu są m.in: adaptacja zabytkowego Spichlerza w Słupsku na cele kulturalne, społeczne, edukacyjne i turystyczne, budowa skateparku w Miastku wraz z infrastrukturą towarzyszącą, budowa wejść na plażę nr 1 - 7 i 9 we Władysławowie, budowa Centrum Kulturalnego KOCIEWIE w Starogardzie Gdańskim i modernizacja mola spacerowego w Pucku.

2 138 844 108,06 zł to kwota dofinansowania dla inwestycji z województwa śląskiego. Na liczącej ponad 260 pozycji liście projektów, które otrzymały wsparcie, są m.in. budowa sieci kanalizacji sanitarnej oraz wodociągu w gminie Bobrowniki, termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzybrodziu Bialskim, budowa parkingu w rejonie Uzdrowiska w gminie Goczałkowice-Zdrój, budowa przedszkola w Kobiórze i przebudowa dwóch wiaduktów drogowych w ciągu drogi krajowej nr 44 - ul. Mikołowskiej w Tychach.  

Województwo dolnośląskie otrzyma z Programu Inwestycji Strategicznych 1 682 485 132,16 zł dofinansowania. Wśród projektów, które otrzymały wsparcie, są m.in. modernizacja i zagospodarowanie kompleksu budynków Domu Pomocy Społecznej w Oławie, poprawa warunków nauczania w szkołach przy ul. Szpakowej 1 oraz Al. Komisji Edukacji Narodowej w Lubinie, rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej oraz oczyszczalni ścieków w miejscowości Jordanów Śląski, budowa obwodnicy Krzeczyna Wielkiego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 335 i rozbudowa systemu selektywnej zbiórki odpadów w Zgorzelcu. 

Ponad 1 miliard złotych trafi do samorządów na Warmii i Mazurach. Dofinansowanie otrzymają 132 jednostki samorządu terytorialnego. Są to zarówno samorząd województwa, jak samorządy powiatowe, miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i wiejskie.

Blisko połowa środków dla Warmii i Mazur przeznaczona jest na infrastrukturę drogową. To ciągle w naszym województwie ogromna potrzeba, by móc realizować połączenia pomiędzy gminami, powiatami, a także otworzyć się i dać dostęp do naszego województwa inwestorom, gościom i turystom. Program Inwestycji Strategicznych daje nam kolejną szansę, żeby to zrealizować - tłumaczył wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Na liście dofinansowanych projektów z Warmii i Mazur jest ponad 200 pozycji. To m.in. przebudowa pl. Bohaterów Westerplatte i parku miejskiego w Bartoszycach, rewitalizacja Wyspy Spichrzów w Elblągu, budowa pływalni w Lidzbarku, przebudowa i modernizacja stacji uzdatniania wody w Młynarach, rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków w Pozezdrzu, przebudowa drogi gminnej Trękusek-Kaborno, modernizacja infrastruktury drogowej w powiecie nidzickim, kompleksowa przebudowa amfiteatru w Mrągowie, rozbudowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ełku i modernizacja kotłowni miejskiej na biomasę we Fromborku.

Zdecydowana większość samorządowców z Warmii i Mazur, z którymi rozmawiał nasz reporter Piotr Bułakowski podkreśla, że będzie składać wnioski o dofinansowanie w drugim naborze. 

Węgorzewo złożyło jeden wniosek na przebudowę i remont domu kultury, żeby zwiększyć szanse (otrzymania pieniędzy - przyp. red.) - mówił reporterowi RMF FM burmistrz Węgorzewa Krzysztof Kołaszewski. Najważniejsze zadanie inwestycyjne - stacja uzdatniania wody i infrastruktura drogowa. Dzisiaj chyba wszystkie samorządy z tym się najbardziej borykają. Każdy samorząd miał możliwość złożenia trzech wniosków. Chcielibyśmy, żeby one wszystkie były realizowane, uzyskały dofinansowane. Ze wstępnych informacji wiemy, że tak może nie być - zauważył burmistrz Lubawy Maciej Radtke.

Samorządowcy z Warmii i Mazur podkreślają, że inwestycje, szczególnie jeżeli chodzi o drogi, są potrzebne. Jak zauważył w rozmowie z RMF FM wicemarszałek województwa Miron Sycz - potrzebna jest też lepsza współpraca przy decydowaniu o dofinansowaniu poszczególnych inwestycji.

W województwie lubuskim pieniędzy nie dostanie tylko jedna gmina

Ponad 677,3 mln zł dotacji trafi do lubuskich samorządów. Ogromne pieniądze, które w sposób zrównoważony - podkreślam to mocno - trafiły do wszystkich samorządów województwa lubuskiego z jednym wyjątkiem (...) Trafiły do samorządów tych najmniejszych, trafiły do samorządów powiatowych, do samorządu województwa, do miasta Gorzowa, do miasta Zielonej Góry. To są inwestycje, które dla tych samorządów mają strategiczne znacznie - powiedział na konferencji prasowej w Gorzowie Wlkp. wojewoda lubuski Władysław Dajczak. Możemy się różnić, jesteśmy w państwie demokratycznym, natomiast to nie ma znaczenia przy podziale środków. Te pieniądze dostają wszystkie samorządy, bo Polska musi rozwijać się równomiernie - zaznaczył.

Do samorządów z powiatu żarskiego trafi ponad 92 mln zł. Sam powiat żarski otrzyma około 15 mln zł na rozbudowę szpitala. Jest kluczowa dla zapewnienia opieki zdrowotnej nie tylko w powiecie żarskim, ale w całym regionie - tej części naszego województwa - mówił starosta żarski Józef Radzion.

Dofinansowanie dla gminy Dobiegniew wyniesie ponad 13 mln zł. Zostanie przeznaczone na budowę i modernizację miejskiej oczyszczalni ścieków, przepompowni, stacji uzdatniania wody i budowę kanalizacji sanitarnej o dł. 5,9 km. 

Już nie będziemy się martwić, że nowi mieszkańcy w zabudowie wielorodzinnej czy jednorodzinnej nie będą mogli korzystać z kanalizacji. Już ten problem będziemy mieli rozwiązany - oceniła wójt Dobiegniewa Sylwia Łaźniewska. 

W wojewódzkie lubuskim jedyną gminą, która nie otrzyma dofinansowania, są Małomice. Wojewoda wyjaśnił, że projekty przedstawione przez tę gminę nie mieściły się kryteriach programu.

Ponad 972 mln złotych trafi do woj. świętokrzyskiego. Wykonanych zostanie 139 zadań - poinformował w poniedziałek wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. 

Największe dofinansowanie, prawie 87 mln złotych, otrzymał samorząd województwa. Na wniosek marszałka Andrzej Bętkowskiego fundusze zostaną przekazane na modernizację drogi wojewódzkiej 754 wraz z mostem na rzece Kamiennej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Do Kielc trafi prawie 54 mln złotych. Miasto otrzymało wsparcie na realizację dwóch projektów: zieloną rewitalizację śródmieścia - skweru im. Ireny Sendlerowej, płyty Rynku, ul. Bodzentyńskiej wraz z placem św. Wojciecha oraz terenu wokół dawnej synagogi. Ponadto przebudowany zostanie układ komunikacyjny w pobliżu Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

Ponad 21 mln złotych dofinansowania otrzymały Starachowice. W ramach Programu Inwestycji Strategicznych miasto zamierza przebudować Park Kultury i wybudować halę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej nr 6. Ponadto zaplanowano remonty ulic.

Ponad 2,8 mld zł dla Mazowsza

Dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych dla Mazowsza wyniosło 2 807 894 599,97 zł. Warszawa otrzymała m.in. 114 mln zł na modernizację wiaduktów drogowych nad ulicą Paryską, 30 mln zł na budowę i wyposażenie 9-oddziałowego przedszkola przy ul. Gilarskiej wraz z zagospodarowaniem terenu oraz 5 mln zł na poprawę układu drogowego w Dzielnicy Białołęka.

Radom otrzymał 76 mln zł na rozbudowę i modernizację ul. Warszawskiej od ronda NSZ do granic miasta.

Gminie Zwoleń przyznano 9,5 mln zł na budowę kompleksowej infrastruktury turystycznej - realizację ścieżki dydaktyczno-ekologicznej nad Zwoleńką wraz zagospodarowaniem parku i terenu nad zalewem. Gminie Słupno przyznano 8 mln zł na budowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

Tylko dwie gminy na Mazowszu, które złożyły wnioski, nie dostały dofinansowania. Nie ma żadnego akcentu politycznego w przyznawaniu tych pieniędzy  - przekonywał wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. 

Ponad 1,7 mld zł dla Podkarpacia

Ponad 1,7 mld zł trafi do podkarpackich samorządów. Wojewoda Ewa Leniart zwróciła uwagę, że wiele inwestycji, które otrzymało dofinansowanie "czekało na realizację bardzo długo", a powodem był brak pieniędzy. Teraz jest czas działania - stwierdziła.

Wojewoda podała, że niemal wszystkie wnioski złożone przez podkarpackie samorządy otrzymały dofinansowanie. Dodała, że z kwoty dotacji dla całego regionu, czyli z ponad 1,7 mld zł, na inwestycje wieloletnie przeznaczone będzie ponad 1,4 mld zł. Pozostała kwota niemal 300 mln zł ma być wydana przez samorządy jeszcze w tym roku.

Największą dotację otrzymał samorząd województwa podkarpackiego - niemal 100 mln zł. Kwota ta zostanie przeznaczona m.in. na remont dróg w Bieszczadach.

W imieniu obecnych na konferencji prezydentów miast głos zabrał włodarz Rzeszowa Konrad Fijołek, który podziękował za dotację. Te środki są potrzebne, żeby odbudować gospodarkę po pandemii, one uruchomię koła zamachowe naszych lokalnych gospodarek - powiedział. Samorząd stolicy Podkarpacia otrzyma 35 mln zł, które przeznaczone będzie głównie na przebudowę ul. Warszawskiej.

Jak podzielono dofinansowanie dla Lubelszczyzny?

Wojewoda lubelski Lech Sprawka przekazał, że ten region otrzyma z Programu Inwestycji Strategicznych ponad 1,8 mld złotych.

Województwo lubelskie otrzymało 101 mln zł na dwa projekty. Pierwszy zakłada budowę drogi wojewódzkiej nr 820 między Łęczną a Sosnowicą (76 mln zł). To jest prawie 10 km nowej drogi z poboczami, ze ścieżkami rowerowymi. Będziemy mogli tą drogą wozić setki tysięcy turystów na nasze przepiękne Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie w cywilizowanych warunkach XXI wieku - powiedział marszałek woj. lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Drugi projekt dotyczy odtworzenia kuchni i pralni w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie. Jeśli będziemy sami gotować, prać i świadczyć usługi innym szpitalom to na pewno polepszymy ekonomiczne finansowanie szpitala przy al. Kraśnickich, a także być może szpital będzie na tym zarabiać - wyjaśnił marszałek.

Spośród czterech miast na prawach powiatu w województwie środki otrzymały: Lublin (35 mln zł na budowę dróg), Zamość (23 mln zł na przebudowę ul. Partyzantów oraz termomodernizację obiektów OSIR) i Biała Podlaska (13 mln zł na budowę ul. Armii Krajowej).

Pieniędzy nie otrzymały trzy samorządy: miasto Chełm, pow. parczewski i gm. Nielisz. Jako powód wojewoda wskazał zbyt duże kwoty wpisane we wnioskach.

Wojewoda wielkopolski: Ponad 360 zaakceptowanych wniosków

Ponad 1,98 mld zł otrzymają wielkopolskie samorządy w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński powiedział, że każda z 226 gmin w regionie złożyła przynajmniej jeden wniosek o rządowe wsparcie.

W sumie złożono ponad 970 wniosków, z czego ponad 360 zyskało akceptację. Dosłownie pojedyncze gminy i pojedyncze powiaty nie otrzymały tego wsparcia, ale to jest naprawdę ułamek wszystkich wniosków, które były składane przez samorządy - zaznaczył wojewoda wielkopolski. Ważna jest kwota, która trafi do Wielkopolski - to jest blisko 2 mld zł - do przytłaczającej większości gmin, powiatów i dużych miast w całym regionie, ale również do samorządu województwa wielkopolskiego - powiedział.

Samorząd regionu ma otrzymać ponad 115 mln zł na zakup zeroemisyjnego taboru kolejowego. Poznań, który złożył trzy wnioski o dofinansowanie, ma dostać 95 mln zł na budowę kładki pieszo-rowerowej nad Wartą oraz Cybiną pomiędzy Berdychowem, Ostrowem Tumskim oraz Chwaliszewem oraz 25 mln zł na modernizację trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju.

Kalisz na kolejny etap rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 450 wraz z przebudową wiaduktu kolejowego ma dostać ponad 44 mln zł. Konin na modernizację Obiektu Rekreacyjno-Sportowego "RONDO" oraz rozbudowę systemu wodociągowo-kanalizacyjnego otrzyma w sumie prawie 35 mln zł. Z kolei Leszno na przebudowę Nowego Rynku oraz Pl. Metziga, a także na termomodernizację hali sportowo-widowiskowej "Trapez" ma dostać łącznie ponad 31 mln zł.

Samorząd Piły na modernizację stadionu żużlowo-piłkarskiego oraz przebudowę odcinka ul. Młodych ma otrzymać łącznie ponad 21 mln zł, a Rawicz na budowę, przebudowę i rozbudowę dróg gminnych wraz z rewitalizacją terenów powojskowych w Sierakowie ma dostać ponad 18 mln zł.

Wojewoda łódzki: Nigdy tak wielkie środki nie trafiły do samorządów naszego województwa

Do samorządów w woj. łódzkim przekazana zostanie dotacja o wysokości ponad 1,8 mld zł - poinformował wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Nigdy w historii tak wielkie środki nie trafiły do samorządów naszego województwa. Samorząd woj. łódzkiego, miasta, powiaty i gminy otrzymają dofinansowania na różnego rodzaju zadania. Są to środki w przeważającej mierze na inwestycje drogowe, ale również na żłobki, przedszkole, obiekty sportowe, rozwój oświaty, wodociągi, kanalizacje i oczyszczalnie ścieków - podkreślił Bocheński.

Jak dodał, obecny nabór jest wyjątkowy, ponieważ wszystkie gminy i powiaty są w nim beneficjentami. Miasto Łódź otrzymuje 71 mln zł na inwestycje drogowe, na które wcześniej brakowało pieniędzy.

Miasta na prawach powiatu, jak Skierniewice czy Piotrków Trybunalski, otrzymują powyżej 30 mln zł na ważne inwestycje i rozwiązania służce mieszkańcom. Ale nie zapominamy o gminach i powiatach - tam gdzie przez ostatnie 30 lat środki rządowe czy europejskie płynęły w mniejszym zakresie, które często uważane były za te, które przegrały w procesie transformacji ustrojowej. To ma się zmienić i decyzją premiera Mateusza Morawieckiego do nich również popłyną pieniądze - powiedział wojewoda.

Najwyższa dotacja w regionie łódzkim ma popłynąć do zarządu województwa - będzie to ponad 90 mln zł.

W imieniu samorządowców całego województwa chciałbym podziękować za objęcie olbrzymią pomocą naszych samorządów środkami, które trafią bezpośrednio do ludzi. My jako województwo chcemy rozbudować nasz system komunikacyjny, jeszcze bardziej rozszerzyć zintegrowaną sieć kolejową i autobusową, kupić 20 autobusów hybrydowych i wyremontować 150 km dróg. Mieszkańcy regionu na pewno te inwestycje odczują - zaznaczył marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Druga co do wielkości dotacja - ponad 71 mln zł - przekazana zostanie Łodzi. Ponad 61 mln zł z tej kwoty ma być przeznaczone na modernizację ul. Szczecińskiej, aby umożliwić dojazd do węzła Łódź Teofilów budowanej drogi S14.