"W tej chwili administracja prezydenta Joe Bidena ma wiele problemów, w tym Afganistan, którym musi się zająć i są to znacznie bardziej pilne potrzeby niż współpraca w relacjach z Polską, w których nic złego się nie dzieje" - powiedział na briefingu w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda pytany o ewentualne spotkanie z przywódcą USA.

Andrzej Duda przebywa we wtorek w Nowym Jorku w związku z 76. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Prezydent pytany o współpracę z prezydentem Joe Bidenem wymieniał wzajemne zaproszenia na szczyty międzynarodowe, w tym szczyt klimatyczny i szczyt Trójmorza, w których obaj brali udział.

Potwierdził, że nie jest to tak bliska współpraca jak z administracją byłego prezydenta Donalda Trumpa.

W tej chwili administracja pana prezydenta Joe Bidena ma bardzo wiele problemów, chociażby takich jak problem Afganistanu, którym musi się zająć i zapewne są to znacznie bardziej pilne potrzeby niż współpraca w relacjach z Polską, w których nic złego się nie dzieje - powiedział Duda.

Prezydent zapewniał, że trwałe elementy współpracy polsko-amerykańskiej wypracowane za prezydentury Donalda Trumpa funkcjonują także obecnie.

Duda stwierdził też, że jego zdaniem Stany Zjednoczone miały świadomość argumentów o szkodliwości Nord Stream 2 dla Europy. Na pewno jest to decyzja, która wzbudza u nas ogromne wątpliwości i - nie ukrywam - ogromy żal. Inwestorzy, czyli Rosjanie i Niemcy ogłosili zakończenie budowy. W związku z powyższym gazociąg już po prostu jest. Zgoda Amerykanów spowodowała, że budowę zakończono. Natomiast co do tego, w jaki sposób on będzie użytkowany i jakie ilości gazu będą mogły być nim transportowane, to rzeczywiście są decyzje, które zapadną wewnątrz Unii Europejskiej  - podkreślił. 

Prezydent Duda przekazał też, że odbył spotkanie z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro. Rozmawialiśmy na temat zbliżającej się wizyty pana prezydenta w Polsce. Mamy nadzieję, że w marcu albo na początku kwietnia pan prezydent do nas przyjedzie - powiedział. Duda wziął też udział w organizowanym przez Atlantic Council spotkaniu na temat perspektywy rozwoju współpracy w ramach Trójmorza. Uczestniczyli w nim również amerykańscy inwestorzy, prezydent Łotwy Egils Levits oraz były prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović. W planach prezydent ma spotkanie z prezydentem Turcji Recepem Tayipem Erdoganem.