Ani Ministerstwo Zdrowia, ani Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych na swoich stronach nie zamieściły ostrzeżeń przed lekami na cukrzycę zawierającymi rzekomo zanieczyszczenia. Do sprawy opisanej przez „DGP” odniósł się także wiceminister zdrowia. Około 13:00 w resorcie mają się rozpocząć rozmowy ekspertów: lekarzy i farmaceutów w tej sprawie.

Według "Dziennika Gazety Prawnej", zażywana przez niemal dwa miliony Polaków chorych na cukrzycę metformina może mieć w sobie silnie trujący związek chemiczny, między innymi podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych. 

Spotkanie na temat potencjalnego zanieczyszczenia leków ma się odbyć w Ministerstwie Zdrowia około godziny 13:00. Eksperci ściągani z całej Polski mają ustalić jednoznaczną linię, co mówić ludziom - twierdzi źródło naszego dziennikarza Patyka Michalskiego w resorcie zdrowia. Ministerstwo w swoich działaniach jest uzależnione również od Europejskiej Agencji Leków, która zajmuje się tym problemem na poziomie europejskim.

GIF nie wycofał z obrotu leków z metforminą

Na razie Główny Inspektor Farmaceutyczny nie wstrzymał w obrocie ani nie wycofał z obrotu żadnego z leków, które zawierają metforminę. Sytuację traktujemy jednak jako alarmową, ale nie chcemy wywoływać paniki - usłyszał w GIF-ie reporter RMF FM Mariusz Piekarski.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński na konferencji prasowej potwierdził natomiast, że resort dostał ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków. Podkreślił, że na tę chwilę nie ma żadnych informacji na temat wycofania lub wstrzymania produkcji leków z metforminą. Czekamy na komunikat Europejskiej Agencji Leków - powiedział Cieszyński. Ministerstwo Zdrowia zleciło przeprowadzenie badań leków na cukrzycę zawierających metforminę, które są dostępne w Polsce.

Jak dodał, obecnie nie ma informacji, aby lek na cukrzycę zagrażał życiu i zdrowiu pacjentów. Wiceminister zdrowia zaznaczył także, że zanieczyszczenia nie zostały wykryte w lekach dostępnych na terenie Polski. To informacje z zagranicy, które są teraz weryfikowane - stwierdził.

Co mają zrobić pacjenci?

Wiceminister Janusz Cieszyński pytany przez dziennikarzy, czy można obecnie bezpiecznie przyjmować lek, odpowiedział, że "na ten moment nie zostały wycofane jakiekolwiek leki". Dodał, że o dalszych działaniach MZ będzie informować po otrzymaniu komunikatu od Europejskiej Agencji Leków, która ma potwierdzić swoje stanowisko wydane na podstawie badań.

To jest zdumiewająca sytuacja. Czekamy na szybkie wyjaśnienie i rozwiązanie problemu - tak dzisiejsze doniesienia "DGP" o możliwym skażeniu leków na cukrzycę skomentował w rozmowie z RMF FM prof. Rajmund Adamiec, konsultant wojewódzki ds. diabetologii na Dolnym Śląsku. Być może są skażone tylko niektóre serie metforminy, być może tylko niektóre z preparatów o nazwie handlowej. Tym niemniej jest to poważne ostrzeżenie przed dalszym stosowaniem tego preparatu - dodał prof. Adamiec. 

Nasz zakopiański reporter odwiedził kilka aptek, pytając o leki. Ustalił, że farmaceuci już wiedzą o doniesieniach, ale żadnych oficjalnych informacji nie dostali. Nie mają więc podstaw do tego, by wstrzymać sprzedaż medykamentów. Aptekarze muszą poczekać na decyzję nadzoru farmaceutycznego. Jeżeli badania się potwierdzą, nadzór farmaceutyczny wycofa leki - usłyszał Maciej Pałahicki w jednej z zakopiańskich aptek.

NDMA, czyli N-nitrozodimetyloamina

Cytowany w artykule "DGP" prof. Zbigniew Fijałek z WUM wyjaśnia, że metformina to bardzo popularny lek podawany przy cukrzycy typu II i przyjmowany przez ogromną grupę pacjentów. "Szacuje się, że w Polsce przyjmuje ją stale ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników" - podaje "DGP".

"Z naszych informacji wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji oraz w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zaopatrują w leki niemal całą Europę" - czytamy.

Jak tłumaczy "DGP", niepożądaną substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA), czyli toksyczny związek chemiczny, który jest bardzo niebezpieczny dla wątroby. "Ma też działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich postęp choroby nowotworowej" - wskazuje.

Osoby zażywające metforminę powinny pilnie iść do lekarza rodzinnego, który zgodnie z zaleceniami administracji publicznej podejmie decyzję, co dalej - wyjaśnia w "DGP" członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce Michał Sutkowski. Jak zaznacza, prawdopodobne będzie zaordynowanie pacjentom innych leków. Sutkowski jednocześnie uspokaja, że diabetologicznych leków nie brakuje, choć ich zażywanie jest mniej wygodne niż metforminy.

PRZECZYTAJ: Czym jest N-nitrozodimetyloamina? Toksyczna substancja może być w lekach na cukrzycę

Preparaty zawierające metforminę

"DGP" w artykule wymienił dostępne w Polsce preparaty zawierające metforminę:

·      Avamina (tabletki powlekane)

·      Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

·      Etform (tabletki powlekane)

·      Etform 500 (tabletki powlekane)

·      Etform 850 (tabletki powlekane)

·      Formetic (tabletki powlekane)

·      Glucophage 500 (tabletki powlekane)

·      Glucophage 850 (tabletki powlekane)

·      Glucophage 1000 (tabletki powlekane)

·      Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

·      Metfogamma 500 (tabletki powlekane)

·      Metfogamma 850 (tabletki powlekane)

·      Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)

·      Metformax 500 (tabletki)

·      Metformax 850 (tabletki)

·      Metformax 1000 (tabletki powlekane)

·      Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

·      Metformin Bluefish (tabletki powlekane)

·      Metformin Galena (tabletki)

·      Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)

·      Metifor (tabletki)

·      Siofor 500 (tabletki powlekane)

·      Siofor 850 (tabletki powlekane)

·      Siofor 1000 (tabletki powlekane)

·      Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)