Polska zamyka dziś negocjacje z UE w dwóch niezwykle istotnych rozdziałach: swobody przepływu kapitału (m.in kwestia ziemi) oraz podatków. Kompromis w sprawie ziemi daje Polsce najlepsze warunki ze wszystkich kandydatów, w tym okresy ochronne do 12 lat. Do rozwiązania pozostają jednak dwie drażliwe kwestie.

Opiniotwórczy brytyjski dziennik „Financial Times” napisał dziś, że na wniosek Holandii Komisja Europejska zbada prywatyzację w Polsce. Jak dowiedziało się RMF, UE oczekuje, że w tym procesie nie będzie dochodziło do dyskryminacji zagranicznych inwestorów. Prawdopodobnie chodzi tu o konflikt wokół PZU. Rząd Leszka Millera nie chce oddać kontroli nad największym polskim ubezpieczycielem europejskiemu konsorcjum Eureko, w którym ważną rolę odgrywa właśnie kapitał holenderski.

Kilka godzin przed zamknięciem negocjacji Jan Truszczyński, główny polski negocjator, podkreślał w rozmowie z RMF, że nikt oficjalnie nie powiązał negocjacji ze sprawą Eureko. Zapisy, które znalazły się w stanowisku negocjacyjnym o nie dyskryminowaniu przez Polskę przedsiębiorców zagranicznych – zdaniem ministra - nie nakładają na Polskę nowych zobowiązań, niż te, które Warszawa już od dawna deklaruje. Minister zapewnia, że przy prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw tak samo traktujemy polskich i zagranicznych inwestorów. „Jeżeli ktoś widzi potrzebę, aby jeszcze raz przypomnieć tę zasadę, to dla nas nie jest to problem” – mówi Truszczyński. Minister potwierdził, że Polska będzie dążyła do polubownego załatwienia sporu z Eureko.

Kolejny ważny problem to VAT na budownictwo. Wczoraj Sejm przyjął uchwałę wzywającą rząd do zmiany stanowiska w sprawie podatków. Chodzi o pozostawienie obecnej 7-procentowej stawki VAT w budownictwie. Poprzedni rząd zgodził się, że po wejściu do Unii stawka wzrośnie do 22 procent. Truszczyński nie wykluczył, że do sprawy obniżonej stawki VAT Polska powróci w rokowaniach z UE. O szczegółach posłuchaj w relacji korespondentki RMF w Brukseli, Katarzyny Szymańskiej-Borginon:

Polska ma po tej sesji zamknięte 22 działy negocjacji na 29. Jeszcze w tym półroczu rząd chce zakończyć rozmowy z UE w czterech obszarach: sprawiedliwości i sprawach wewnętrznych, transporcie, rybołówstwie oraz konkurencji. By znaleźć się w Unii w 2004 r. do grudnia powinniśmy zamknąć negocjacje w najtrudniejszych kwestiach - rolnictwa, budżetu i finansów oraz polityki regionalnej.

foto RMF

13:40