Już dziś poznamy odpowiedź na pytanie, czy Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe. Od wielu miesięcy na obniżanie stóp naciska koalicja rządowa. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, czy osoby, które najgłośniej mówią o tej obniżce, potrafią wytłumaczyć, czym są stopy procentowe. Nie było to jednak łatwe.

Na pierwszy ogień poszedł rzecznik klubu SLD Robert Smoleń: „Stopa procentowa to jest stopa procentowa. To są stopy ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej, to są stopy banku centralnego w stosunku do których banki komercyjne podejmują decyzje odnośnie swojego własnego oprocentowania” – twierdzi Smoleń.

Kolejnym egzaminowanym był Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jego zdaniem, jest to cena pieniądza w bankach: „W gospodarce kapitalistycznej pieniądze to też towar. Ten towar, niestety, jako jeden z główniejszych kosztuje. On w Polsce jest za drogi bo są za wysokie stopy procentowe” – uważa polityk PSL.

Podobnej odpowiedzi udzielił przewodniczący klubu PSL Zbigniew Kuźmiuk. „Stopa procentowa kredytu bądź oszczędności to jest po prostu cena pieniądza. Ona w dużej mierze decyduje o tym, jak z tego pieniądza w gospodarce się korzysta. Jeżeli mamy do czynienia z wysokimi stopami procentowymi w odniesieniu do kredytów, to znaczy, że mamy do czynienia z drogim pieniądzem” – powiedział RMF Kuźmiuk.

foto RMF

10:00