Rada Ministrów skierowała do prezydenta wniosek o przedłużenie użycia polskiego kontyngentu w Czadzie do końca maja tego roku. Na mocy postanowienia prezydenta z 30 stycznia ub. roku polscy żołnierze mogą stacjonować tam do końca stycznia.

Operacja wojskowa Unii Europejskiej w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej prowadzona będzie do 15 marca. Później zadnia wykonywane przez siły UE przejmą siły ONZ.

Polski Kontyngent Wojskowy w Czadzie liczy obecnie ok. 400 żołnierzy i pracowników wojska. Resort nie wyklucza jednak jego zmniejszenia. W grudniu szef MON informował, że jedną z opcji jest jego redukcja do ok. 300 żołnierzy; wycofane zostałyby wówczas śmigłowce - ich załogi i personel obsługi.

W regionie, za który odpowiada utworzony na bazie PKW Czad Wielonarodowy Batalion Północ, funkcjonuje 6 spośród 12 znajdujących się we wschodnim Czadzie obozów dla uchodźców. Według różnych szacunków w obozach Oure Cassoni, Iridimi, Touloum, Am Nabak, Kounoungou i Mile przebywa obecnie ok. 120-130 tys. sudańskich uchodźców.