Za kilka dni biało-czerwona flaga zawiśnie nad polskim obozem w Czadzie - zapowiedział minister obrony Bogdan Klich. Docelowo będzie tam stacjonować około 400 polskich żołnierzy. W tej chwili jest ich tam 170, wczoraj z ministrem obrony do Czadu odleciało kolejnych 48.

Najważniejszym elementem tej misji jest działalność humanitarna, a właściwie ochrona konwojów niosących pomoc humanitarną dla 250 tysięcy uchodźców i przesiedleńców zamieszkujących tamtejsze tereny. Misja jest o tyle niebezpieczna, że konwoje są łakomym kąskiem dla rebeliantów i band grasujących w Czadzie. Nasi żołnierze mają zapewnić stały i bezpieczny dostęp do uchodźców.

Misja zaplanowana jest do 15 marca 2009 roku. Niewykluczone jednak, że zostanie przedłużona; wszystko będzie zależało od tego jak będzie przebiegać.

Do końca tego roku misja w Czadzie będzie nas kosztować 100 milionów złotych. Dowództwo operacyjne sił zbrojnych zapewnia, że zmieścimy się w tych kosztach. Ile będą kosztować kolejne, co najmniej trzy miesiące misji polskich żołnierzy w roku przyszłym, tego na razie nie wiadomo.