Był silnym i twardym człowiekiem. Z wielką odwagą zmagał się z chorobą nowotworową - wspominał zmarłego w niedzielę profesora Zbigniewa Religę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że były minister zdrowia pracował dla idei, jaką była reforma służby zdrowia. To wielka strata dla polityki zdrowotnej - zgadza się z opinią Jarosława Kaczyńskiego były minister zdrowia Marek Balicki.

Zobacz również:

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podkreślił siłę charakteru Zbigniewa Religi. To właśnie w jego rządzie profesor sprawował funkcję ministra zdrowia. To był silny, twardy człowiek - wspominał Jarosław Kaczyński. Zaznaczył również, że rozmawiał niedawno z profesorem i był pod wrażeniem faktu, że znosi on ciężką chorobę z wyjątkową odwagą.

Współpracę z Religą na stanowisku ministra zdrowia były premier określił jako dobrą. Był ciepły, dobrze mi się z nim współpracowało i rozmawiało (…) Nie mam wątpliwości, że to był człowiek idei - podkreślił. Dodał, że profesor miał spójną i przemyślaną koncepcję reformy służby zdrowia, która byłaby korzystna dla pacjentów.

Były wiceminister zdrowia w rządzie PiS Bolesław Piecha zauważył natomiast, że Zbigniew Religa szanował i słuchał swoich współpracowników. Był człowiekiem czynu. Nawet choroba nie przeszkadzała mu w powrocie do pracy. Słuchał ludzi, wyciągał wnioski, ale jak coś postanowił, to trzymał się tego do końca. Szanował swoich współpracowników, był lojalny i wymagał od nich lojalności, ale nie bezwzględnego posłuszeństwa - wspominał Piecha.

Michał Kamiński: Prezydent wysoko cenił sobie współpracę z profesorem

Prezydent Lech Kaczyński z największym smutkiem przyjął wiadomość o śmierci profesora Zbigniewa Religi - zapewnił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, Michał Kamiński. Polska medycyna, polska polityka i Polska jako kraj poniosły ogromną stratę. Pan prezydent łączy się w bólu z członkami rodziny profesora, jego przyjaciółmi i - myślę - z milionami Polaków, dla których jest to dzień smutku, bo odszedł wielki rodak - powiedział prezydencki minister.

Michał Kamiński zaznaczył także, że dla Zbigniewa Religi prezydent Lech Kaczyński dokonał wyłomu w przestrzeganej przez siebie zasadzie nieprzyznawania najwyższych odznaczeń państwowych aktywnym politykom. Dla profesora zrobił ten wyjątek i niedawno wręczył mu Order Orła Białego - przypomniał. Dodał, że prezydent niezwykle wysoko cenił sobie współpracę ze Zbigniewem Religą jako ministrem zdrowia.

Marek Balicki: To wielka strata dla polskiej polityki zdrowotnej

To wielka strata nie tylko dla medycyny, dla polskiej kardiochirurgii, ale też dla zdrowia publicznego, dla polityki zdrowotnej - powiedział natomiast o śmierci Zbigniewa Religi były minister zdrowia Marek Balicki. Jego zdaniem, profesor potrafił przenieść do sfery publicznej swoje zaangażowanie w wykonywaniu zawodu lekarza i podejście do pacjentów.

Profesor Religa doskonale rozumiał, że służba zdrowia, ta, która jest finansowana z naszych podatków składek, nie może się kierować zasadą zysku, a przede wszystkim zasadą niesienia pomocy innym i to niezależnie od sytuacji materialnej - powiedział Balicki.