Dziś omijamy czarnego kota, na widok kominiarza chwytamy się za guzik i szukamy czterolistnej koniczyny. Reporter RMF FM Piotr Świątkowski poszukiwał źródeł przesądu. Okazuje się, że lęk przed liczbą trzynaście i piątkiem trzynastego klasyfikuje się jako jedną z fobii.

Skąd właściwie wziął się pech trzynastego w piątek? Teorii jest tyle, co ludzi. Jedna tłumaczy na przykład, że tego dnia Ewa podała Adamowi jabłko. Jednak przeciwko tej tezie świadczy fakt, że wtedy kalendarz składał się tylko z siedmiu dni. Inna teoria mówi, że pecha przywieźli kosmici z Marsa:

Najczęściej powtarzana hipoteza wiąże się z zakonem templariuszy; w 1307 roku francuski król Filip IV Piękny zaczął likwidację zakonu, bo był winny templariuszom pieniądze.

Strach przed trzynastką. Czy to można leczyć?

Trzynastka przynosi pecha, podobnie jak trzynasty w piątek. Większość z nas co najwyżej zdaje sobie sprawę z tych rzekomo nieszczęśliwych skojarzeń, ale zdarzają się przypadki, kiedy przesąd przybiera rozmiary fobii. Triskaidekafobia - to lęk przed liczbą 13, natomiast friggatriskaidekafobia, to strach przed piątkiem trzynastego.

Fobię można - jak to zwykle bywa - leczyć. Propozycje terapii są różne: od hipnozy, przez psychoanalizę, po jogę i ćwiczenia oddechowe. Wiele zależy od tego, z czym nam się „13” kojarzy, jeśli kojarzy się dobrze, nie ma się czego bać.

Liczba 13 nie musi oznaczać jednak kumulacji pecha. Okazuje się, że niektórzy celowo szukają bliskich związków z "trzynastą", bo wierzą, że ta liczba przynosi im wyjątkowe szczęście. Reporter RMF FM odwiedził mieszkankę bloku nr 13, mieszkania 13. Myślę, że trzeba się zaprzyjaźnić z tą liczbą i założyć, że piątek trzynastego to będzie nasz szczęśliwy dzień - mówi kobieta, która pecha się nie boi:

W roku mamy zwykle jeden piątek trzynastego, są jednak lata, kiedy występują aż trzy takie piątki - tak będzie w przyszłym roku, potem w 2012.