Sensacyjne odkrycie w szpitalu im. Żeromskiego w Krakowie! W placówce znaleziono cenny obraz podpisany przez jednego z najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych - Jerzego Nowosielskiego. Dyrektor szpitala zabezpieczył płótno i przekazał w użytkowanie krakowskiemu urzędowi miejskiemu.

Na odwrocie znalezionego obrazu znajduje się data 1970, podpis: Jerzy Nowosielski; oraz wymiary obrazu 80 na 100. Dzisiaj wartość tego płótna może sięgać ponad 100 tysięcy złotych.

Wiadomo już z całą pewnością, że jest to obraz Jerzego Nowosielskiego, a dokładnie Martwa Natura z 1970 roku. Potwierdził to w rozmowie z RMF znany kolekcjoner obrazów Nowosielskiego Andrzej Starmach. Płótno powstało we wrześniu 1970 roku, a sześć lat później podarowano go Centrum Zdrowia Dziecka.

Nie wiadomo jednak, w jaki sposób to działo znalazło się w krakowskim szpitalu. Mógł być przekazany jako dowód wdzięczności; nie wiem, czy lekarzowi, czy dyrektorowi ówczesnemu. Wtedy nikt nie rozpoznał kto to jest i potem nikt na to nie zwracał uwagi - mówi obecny szef szpitala Andrzej Ślęzak.

Jerzy Nowosielski należy do największych polskich malarzy; uważany jest za najwybitniejszego współczesnego pisarza ikon w Polsce i jednego z najlepszych na świecie. Oprócz obrazów stworzył także monumentalne dekoracje ścienne, m.in. w kościołach w Lourdes, Tychach, kościele św. Ducha w Nowej Hucie oraz w cerkwi w Hajnówce.

82-letni Nowosielski dziś już nie tworzy, od kilku lat jest bardzo chory.