Staraliśmy się nie awansować takich osób i tej zasady bym się trzymał – tak były wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński komentuje w RMF FM nominację Romana Rabsztyna na stanowisko szefa śląskiej policji. Rabsztyn rozpoczął służbę w 1989 roku w oddziałach prewencji Milicji Obywatelskiej.

Jarosław Zieliński, który przez cztery lata pełnił w rządzie Prawa i Sprawiedliwości funkcję wiceszefa MSWiA odpowiedzialnego za policję, nie chce wprost krytykować komendanta głównego i swego następcy w resorcie spraw wewnętrznych.

W rozmowie z dziennikarzem RMF FM Krzysztofem Zasadą mówi natomiast, by o powody decyzji o awansowaniu Romana Rabsztyna pytać ich samych i nie wymagać od niego recenzji takich działań.

"Ja swój stosunek już wyraziłem. Staraliśmy się unikać takich sytuacji i uważam, że słusznie" - stwierdza.

Według Zielińskiego, obecne szefostwo MSWiA i policji kadrę zarządzających powinno kompletować z ludzi bez peerelowskiej przeszłości.

"Po 30 latach rzeczywiście są oficerowie, którzy zaczynali służbę w policji - i im trzeba dawać możliwość kierowania poszczególnymi strukturami. Takiej się trzymałem zasady i myślę, że ona była dobra" - podsumowuje Jarosław Zieliński.

Sam Roman Rabsztyn tłumaczy natomiast, że wstąpił do milicyjnej formacji, która powstała z ZOMO na fali demokratycznych zmian w 1989 roku.

Zastępuje odchodzącego na emeryturę Krzysztofa Justyńskiego. Był jego pierwszym zastępcą

Inspektor Roman Rabsztyn zastępuje na stanowisku szefa śląskiej policji odchodzącego na emeryturę nadinspektora Krzysztofa Justyńskiego, który kierował śląskim garnizonem od 2016 roku.

53-letni Rabsztyn jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i Wydziału Politologii Akademii Świętokrzyskiej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Na Uniwersytecie Śląskim skończył natomiast podyplomowe studia z zakresu zarządzania.

Dotychczas pełnił służbę na stanowiskach związanych ze zwalczaniem przestępczości gospodarczej i w pionie ruchu drogowego.

Był m.in. zastępcą komendanta miejskiego i komendantem miejskim w Zabrzu, naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego w Piekarach Śląskich i kierownikiem referatu ds. przestępstw gospodarczych w tym samym mieście.

Od 2015 roku był pierwszym zastępcą komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach, nadzorował pion prewencji.

Zadania szefa śląskiej policji Rabsztyn przejmie 16 lutego.

Opracowanie: