Partia Donalda Tuska odbudowała przewagę, którą traciła w ostatnich miesiącach i gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wyprzedziłaby PiS o 12 punktów proc. – wynika z sondażu TNS dla programu „Forum” w TVP Info. Według najnowszych badań, na PO chce głosować 42 proc. Polaków, na PiS - 30 proc., na SLD - 10 proc, a na Ruch Palikota - 8 procent.

Na wejście do parlamentu nie mogłoby liczyć zarówno koalicyjne Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 4 proc., jak i Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro. Na tę ostatnią partię, podobnie jak na Nową Prawicę chciałoby głosować jedynie po 1 proc. wyborców.

PiS-owi mogła zaszkodzić publikacja "Rzeczpospolitej"

Wyniki sondażu wskazują zatem, że Platformie Obywatelskiej udało się odzyskać przewagę nad PiS. Już w maju poparcie dla obydwu partii po raz pierwszy zrównało się na poziomie 34 procent. Jesienią partia Jarosława Kaczyńskiego odnotowała największy wzrost poparcia, co mogło być związane z przesunięciem akcentów programowych na sprawy gospodarcze. Przewagę nad PO udało się PiS-owi uzyskać w październiku - wyniosła ona 6 punktów procentowych.

Najnowsze badania dla programu "Forum" są potwierdzeniem prognoz wielu politologów, którzy twierdzili, że PiS straci poparcie po zamieszaniu związanym z publikacją "Rzeczpospolitej" o trotylu w tupolewie i ostrych wypowiedziach prezesa partii. Ugrupowanie straciło od ostatniego badania w październiku aż 9 pkt. poparcia. Taką samą liczbę punktów zyskała z kolei Platforma.

Politolodzy w rozmowie z TVP Info komentują, że nie są zaskoczeni wynikami sondażu. PiS był nadaktywny wczesną jesienią, kiedy realizował projekt "Gliński", polegający na wykreowaniu premiera działającego równolegle do prawdziwego szefa rządu. Jednak ta ofensywa była prowadzona bez konkretnego celu, a wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego o zamachu zupełnie ją wyhamowała - komentuje politolog dr Wojciech Jabłoński. Z kolei specjalista od wizerunku politycznego dr Norbert Maliszewski twierdzi: Trotyl nie wysadził sceny politycznej tak, jak spodziewał się tego Jarosław Kaczyński, ale spowodował, że scena polityczna wróciła do swojego stanu sprzed wyborów w 2011 roku. To podobna wpadka do ówczesnych niejasnych wypowiedzi na temat Angeli Merkel. PO znów jest oceniana jako partia merytoryczna, a PiS radykalna.

Polacy nie mają zaufania do prokuratury i sądów

Z innego sondażu dla "Forum" wynika, że Polacy mają stosunkowo niskie zaufanie do służb specjalnych, sądów i prokuratur. Tym pierwszym ufa tylko 31 proc. badanych. Prokuraturom i sądom zaś odpowiednio - 35 i 39 procent badanych. Na drugim biegunie rankingu zaufania jest policja, której ufa 60 proc. badanych oraz tradycyjnie wojsko z zaufaniem na poziomie 79 procent. 

TVP Info