Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie października, Platforma Obywatelska uzyskałaby 28 procent głosów, a PiS - 24 procent - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Ośrodek zauważa wprawdzie, że od dwóch miesięcy obserwujemy wyraźny spadek notowań partii rządzącej, ale mimo to wyniki sondażu powinny być dla ekipy Donalda Tuska pewnym pocieszeniem. W niedawnych badaniach TNS Polska dla programu "Forum" TVP Info, to PiS - po raz pierwszy od kilku lat - prowadził z Platformą.

Jak wynika z opublikowanego właśnie sondażu CBOS, w październiku chęć głosowania na PO wyraziła nieco ponad jedna czwarta zdeklarowanych uczestników wyborów - dokładnie 28 procent, czyli o 3 procent mniej niż we wrześniu i o 8 procent mniej niż w sierpniu.

Na drugim miejscu w rankingu partii politycznych znajduje się PiS. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować prawie jedna czwarta wyborców zapowiadających udział w wyborach (24 procent). W stosunku do września oznacza to wzrost o 1 punkt procentowy, a w porównaniu do sierpnia - o 2 punkty.

Wyniki pozostałych ugrupowań nie zmieniły się w porównaniu z wrześniowym sondażem: chęć oddania głosu na SLD deklaruje 8 procent badanych, a na PSL - 5 procent. Poniżej progu wyborczego znalazłyby się natomiast Ruch Palikota (4 procent głosów) i Solidarna Polska (3 procent). Na Nową Prawicę Janusza Korwin-Mikkego oraz Polską Partię Pracy zagłosowałby 1 procent ankietowanych zamierzających wziąć udział w wyborach.

CBOS zauważył, że istotną zmianą w porównaniu z ubiegłym miesiącem jest dalszy wzrost liczby wyborców niezdecydowanych. W październikowym badaniu prawie jedna czwarta osób (24 procent), które chciałyby wziąć udział w głosowaniu, zadeklarowała, że nie wie, komu udzieliłaby poparcia. W porównaniu z wrześniem to wzrost o 3 punkty procentowe, a z sierpniem - o 8 punktów. Co więcej, liczba niezdecydowanych wyborców jest obecnie najwyższa od czasu wyborów w 2011 roku.

Udział w wyborach zadeklarowało 59 procent ankietowanych (bez zmian w stosunku do wrześniowego sondażu), a na pewno w głosowaniu nie wzięłoby udziału 24 procent badanych (o 2 punkty procentowe mniej niż we wrześniu). 17 procent respondentów nie było zdecydowanych w tej kwestii.

Zimny prysznic

Wyniki sondażu CBOS mogą być dla polityków Platformy Obywatelskiej pewnym pocieszeniem po niedawnym badaniu TNS Polska dla programu "Forum" TVP Info. Wynikało z niego, że po raz pierwszy od lat poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości jest większe od poparcia dla PO. Tak wynika z najnowszych. Co więcej, przewaga była niespodziewanie duża: głosowanie na partię Jarosława Kaczyńskiego zadeklarowało aż 39 procent ankietowanych, a na PO - 33 procent.