Minister spraw wewnętrznych RFN Nancy Faeser przedłuża kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią do 15 grudnia. Ma to zostać wkrótce zgłoszone Komisji Europejskiej w Brukseli - poinformował w Berlinie rzecznik niemieckiego MSW.

Rzecznik powiedział, że od 16 października na granicy z Polską wykryto około 3,3 tys. nielegalnych wjazdów, a 1,1 tys. nieautoryzowanym wjazdom udało się zapobiec.

Oznacza to, że te środki działają i należy je w tej chwili kontynuować - stwierdził przedstawiciel MSW. Jeśli ktoś zostanie zatrzymany na granicy i wyraźnie zaznaczy, że chce ubiegać się o azyl, zazwyczaj otrzymuje pozwolenie na wjazd do Niemiec.

Ogólnie celem kontroli jest powstrzymanie coraz bardziej pozbawionej skrupułów i brutalnej działalności przestępczej przemytników ludzi - powiedział rzecznik. Na przykład, ponad 30 przemytników zostało ostatnio zatrzymanych na granicy polsko-niemieckiej.

Szefowa MSW Nancy Faeser ogłosiła 16 października wprowadzenie stacjonarnych kontroli na granicach RFN z Polską, Czechami i Szwajcarią początkowo na 10 dni. Od tego czasu kilkakrotnie je przedłużano. Kontrole przeprowadzane są też na granicy z Austrią.

Niemieckie MSW uzasadnia te działania utrzymującą się wysoką liczbą nielegalnych przyjazdów i działalnością przemytniczą.