W tym roku Wigilia wypada w niedzielę. Zgodnie ze zmienionymi przez Sejm przepisami, dwie poprzedzające ją niedziele będą handlowymi. Wypadają one 10 i 17 grudnia.

Przepisy nowelizacji ustawy dot. handlu w niedziele już obowiązują. Zgodnie z nimi, jeśli Wigilia przypada tego dnia, to będzie wtedy obowiązywał zakaz handlu. Zakupy będzie można zrobić w dwie niedziele poprzedzające 24 grudnia. W tym roku to 10 i 17 grudnia.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy w tej sprawie. Wynika z niej, że "Wigilia, która przypada w niedzielę 24 grudnia, będzie dniem objętym zakazem handlu". W tym dniu nie można wykonywać czynności związanych z handlem, czy powierzać pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu. 

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. 

Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. 

Szef OPZZ: Dodatkowe niedziele handlowe w grudniu to zaskoczenie dla pracowników

"Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia"- powiedział kilka dni temu przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

"Rozumiem, że była konieczność zmiany ustawy, ponieważ nie przewidywała ona, że Wigilia w tym roku przypada w niedzielę. Nie rozumiem jednak dlaczego za nowelizację zabrano się tak późno" - zaznaczył. 

Dodał, że w takiej sytuacji wielu pracowników będzie zmuszonych do zmiany swoich planów.