Trwa wielkie odliczanie do piątku – pierwszego dnia, w którym rolnicy mogą składać wnioski o unijne dopłaty. Przed warszawskim oddziałem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ustawiła się gigantyczna kolejka. Podobnie jest w innych miastach.

Na kolejkowej liście przed stołecznym biurem ARiMR zapisanych jest już prawie 2,5 tysiąca osób. Dla mnie to jest straszna głupota, żeby stać tutaj tydzień. Zero organizacji - mówi RMF FM jeden z rolników. Posłuchaj relacji Pawła Świądra:

Poprzednia metoda przyznawania pieniędzy - czyli losowanie - nie sprawdziło się - usłyszeliśmy od przedstawicieli Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa. Urzędnicy tłumaczą, że w tym roku pieniędzy może nie starczyć dla wszystkich, dlatego będzie decydować kolejność zgłoszeń, ale i ocena składanych wniosków.

Środki na dofinansowanie modernizacji gospodarstw rolnicy mogą uzyskać z akcji „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Do podziału dla rolników w całym kraju w tym roku jest łącznie ponad 360 mln euro.

ARiMR szacuje, że w ramach obecnego naboru oddziały regionalne przyjmą w całej Polsce około 20 tys. wniosków. Agencja zapewnia, że przyjmie wszystkie wnioski, ale nie wiadomo kiedy zostaną zrealizowane.