Trwa wielkie odliczanie do piątku – pierwszego dnia, w którym rolnicy mogą składać wnioski o unijne dopłaty. Przed oddziałami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ustawiają się gigantyczne kolejki.

800 osób stoi przed oddziałem ARiMR w Poznaniu; kolejne 2,5 tysiąca wpisało się na listę kolejkową. Niektórzy rolnicy stali całą noc. Mówią jednak, że warto. W kolejce po dobrobyt stoimy - zaznaczył jeden z nich.

Kolejki utworzyły się również w Szczecinie. Tam przed siedzibą ARiMR czeka 500 osób. Wszyscy boją się zamieszania. Utworzyli więc społeczną kolejkę. Rolnicy dwa razy dziennie sprawdzają listę obecności. Czwarta nieobecność w sprawie sprawdzania listy powoduje skreślenie z kolejki. Zmuszono nas do tego, że stoimy, to stoimy - mówią. Zapowiadają, że nikogo w piątek do kolejki nie wpuszczą.

Środki na dofinansowanie modernizacji gospodarstw rolnicy mogą uzyskać z akcji „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Do podziału dla rolników w całym kraju w tym roku jest łącznie ponad 360 mln euro.

ARiMR szacuje, że w ramach obecnego naboru oddziały regionalne przyjmą w całej Polsce około 20 tys. wniosków. Agencja zapewnia, że przyjmie wszystkie wnioski, ale nie wiadomo kiedy zostaną zrealizowane.