Tadeusz Mazowiecki, podobnie jak Bronisław Geremek, nie złożył oświadczenia lustracyjnego – podał na swoich stronach internetowych tygodnik „Wprost”. Były premier musiał to zrobić, ponieważ jest członkiem Kapituły Orderu Orła Białego.

Tygodnikowi udało się potwierdzić tę informację w Kancelarii Prezydenta. Z tego, co wiem, Mazowiecki, zrobił to z premedytacją - powiedziała „Wprost” osoba z otoczenia Geremka, który także nie złożył oświadczenia. Fakt, że Tadeusz Mazowiecki celowo nie poddał się lustracji potwierdził Jan Lityński z Partii Demokratycznej.

W środę wyszła na jaw informacja, że oświadczenia lustracyjnego nie złożył eurodeputowany Bronisław Geremek. Profesor przypomniał, że zrobił to już przed trzema laty, kandydując do Parlamentu Europejskiego. Jego zdaniem, obecna ustawa lustracyjna narusza zasady moralne.

Decyzję w sprawie odebrania mandatu Geremkowi ma podjąć marszałek Sejmu. Jak jednak dowiedział się RMF FM ze źródeł zbliżonych do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, przewodniczący ma zamiar bronić niezależności europosła od polskiego rządu.