Wywalczone przez reporterów RMF FM zapowiedzi, jeszcze w tym tygodniu staną się faktem. Minister edukacji narodowej podpisze rozporządzenie, zgodnie z którym wszystkie szkolne podręczniki będą musiały mieć miękkie okładki. A to oznacza, nie tylko lżejsze uczniowskie tornistry.

Na rozporządzeniu skorzystają uczniowie, którzy będą mieć zdrowsze kręgosłupy, ale także ich rodzice, ponieważ za podręczniki będą płacić mniej. To potania podręcznik. Twarda okładka jest droższa - mówi wiceminister edukacji Zbigniew Marciniak. Zapewnia również, że na rozporządzeniu walka z ciężkimi tornistrami się nie skończy:

Jak obliczają eksperci, optymalna waga uczniowskiego tornistra nie powinna przekraczać dziesięciu procent masy ciała dziecka. Młodsi uczniowie powinni więc nosić plecaki nie cięższe niż 4 kilogramy, a starsi o wadze do 7 kilogramów. Reporterzy RMF FM wielokrotnie zwracali uwagę resortu edukacji na problem zbyt ciężkich uczniowskich tornistrów. Minister Hall, która otrzymała od nas petycję rodziców w tej sprawie, obiecała się nim zająć.