W Wilnie odbyły się negocjacje w sprawie polsko-litewskiego mostu energetycznego – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Jak zapewniła, Lech Kaczyński pojedzie na Litwę, aby uczestniczyć w podpisaniu umowy, ale nie nastąpi to dzisiaj.

Termin nie jest jeszcze określony - powiedziała przedstawicielka Kancelarii Prezydenta.

O sobotnim terminie podpisania umowy mówił kilka dni temu minister gospodarki Litwy Vytas Navickas. Poinformował wtedy, iż nie wyklucza, że polsko-litewskie porozumienie zostanie podpisane właśnie dzisiaj.

W czasie zeszłotygodniowego szczytu energetycznego w Wilnie zarówno prezydent Kaczyński, jak i prezydent Litwy Valdas Adamkus zapewniali, że podpisanie umowy nastąpi w najbliższych dniach.

W litewskiej Ignalinie ma powstać do 2015 r. nowa elektrownia atomowa. Ma to być wspólny projekt Litwy, Łotwy, Estonii i Polski. Natomiast most energetyczny z litewskiego miasta Alitu do polskiego Ełku ma powstać do 2012 r.

Dzięki tej inwestycji Litwa, Łotwa i Estonia zostaną przyłączone do europejskiego systemu energetycznego. Z kolei dla Polski jest to szansa na uzupełnienie energetycznych niedoborów.

Pod koniec września ubiegłego roku prezydenci Polski i Litwy podpisali deklarację w sprawie współpracy energetycznej obu krajów. Łączny koszt technicznej integracji systemów energetycznych państw szacowany jest na 290 mln euro.