Niewiarygodny i nieobiektywny – tak o raporcie z weryfikacji WSI mówi radiu RMF FM Aleksander Kwaśniewski. Ten raport jest tak chaotyczny, że nie można wyciągać poważnych wniosków - podkreśla były prezydent.

Antoni Macierewicz – zdaniem Kwaśniewskiego – nie liczy się z faktami. Moim zdaniem jest to człowiek, który ma swoją wizję, koniecznie chce ją udowodnić i nie liczy się z faktami. Dla niego to co on uważa jest ważniejsze aniżeli fakty i niestety jest ważniejsze, aniżeli interes państwa polskiego. Rozmawiamy o niezwykle wrażliwej materii. Wszystkie państwa na świecie mają agentury, wszystkie chronią swoje agentury. Nie ma tak, że wywiady amerykański czy brytyjski nie miały swoich patologii, wpadek, czy ludzi, którzy nadużyli zaufania, ale nikt z tego nie robił afery niszczącej, czy podważającej bezpieczeństwo danego państwa i zaufanie do pewnych służb - stwierdza były prezydent. Posłuchaj:

Aleksander Kwaśniewski uważa, że Lech Kaczyński i politycy PiS-u powinni darować Lechowi Wałęsie jego piątkową wypowiedź, w której nazwał urzędującego prezydenta durniem. Doceniam szczerość i otwartość, i język prezydenta Wałęsy. Sam niejeden raz z tego powodu cierpiałem, bo Lech Wałęsa nie oszczędzał mnie, kiedy ja byłem prezydentem. Lech Wałęsa ma swoje miejsce w historii Polski, jest postacią cenioną w świecie, więc darujmy mu jego słowa, bo zapracował na taki szacunek - mówi Kwaśniewski. Posłuchaj:

Były prezydent jest przeciwny pochopnemu odwoływaniu ambasadorów, których nazwiska pojawiły się w raporcie z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Moim zdaniem dla prestiżu Polski, dla przyszłości Polski, także zaufania do Polski, to jest fatalne. Tak nie wolno robić. Władza w Polsce ma prawo odwołać każdego ambasadora, ale to trzeba robić w trybie dyplomatycznym, to trzeba robić elegancko, a przyczyny mogą być różne. (…) Przyczyn odwoływania ambasadorów może być mnóstwo, ale one są zazwyczaj tajemnicą gabinetów. One nie są tajemnicą publiczną, dlatego że ambasador reprezentuje majestat państwa polskiego. Musimy go chronić, nawet jak chcemy go odwołać. To musi się odbywać elegancko. Posłuchaj:

Nazwisko Kwaśniewskiego zostało wymienione w raporcie wśród osób, które ponoszą „szczególną odpowiedzialność” za nieprawidłowości w WSI. Odnosząc się do tego stwierdzenia Kwaśniewski podkreśla, że przez 10 lat był zwierzchnikiem sił zbrojnych i bierze za ten okres odpowiedzialność. Uważam, że przez ten okres 10 lat Polska była bezpieczna, polscy żołnierze wykonywali misje w wielu krajach: Iraku, Afganistanie, Kosowie, na Haiti; i wykonywali je świetnie. Weszliśmy do NATO, cieszymy się w NATO dobrą opinią, a to znaczy, że wszystkie służby wojskowe działały dobrze, w tym WSI. To nie znaczy oczywiście, że nie było patologii. Niektórymi informacjami z raportu jestem zaskoczony. Sam raport, który wyłącznie skupia się na patologiach i nie mówi o tym, co WSI udało się zrobić – moim zdaniem – jest w tym sensie niesprawiedliwy. Poza tym jest chaotyczny i – moim zdaniem - nie wolno z niego wyciągać radykalnych wniosków, a już na pewno nie wolno zmniejszać polskiego bezpieczeństwa. Zbyt długo pracowaliśmy, by Polska była bezpieczna, żeby dzisiaj takim jednym, drugim aktem politycznym to bezpieczeństwo podważać - zaznacza były prezydent. Posłuchaj: