Krakowska kuria nie zabrania ks. Zaleskiemu opublikowania książki o agentach Służby Bezpieczeństwa wśród duchownych, ale odpowiedzialność za jej treść spoczywać będzie tylko na autorze i wydawcy.

Takie ustalenia zapadły podczas rozmowy w cztery oczy kardynała Stanisława Dziwisza i księdza Tadeusza Zaleskiego. Duchowni w tajemnicy spotkali się w piątek. To była rozmowa na zasadzie takiego tylko wyjaśnienia, że ja nie mam zakazu wydania książki - powiedział RMF ks. Zaleski. Posłuchaj:

Nadal jednak kardynał nie chce przeczytać pracy duchownego przed ukazaniem się jej w księgarniach. Nie byłem przy tworzeniu książki od początku, więc nie mogę brać za nią odpowiedzialności - tłumaczy swoją decyzję metropolita krakowski. Stanisław Dziwisz nie zdecydował się też zdjąć z księdza zakazu wypowiedzi. Powiedział też, że wydawnictwo "Znak" wyda książkę na własną odpowiedzialność.

Kilka dni temu ks. Isakowicz-Zaleski zapowiedział, że jeśli w ciągu miesiąca wydawnictwo „Znak” nie podejmie decyzji o opublikowaniu książki "Księża wobec SB", ten zgodzi się, aby wydała ją inna oficyna. Samo wydawnictwo uzależniło druk książki między innymi od zdjęcia nakazu milczenia nałożonego na księdza przez krakowską kurię.