Opozycja ma pomysł, jak wyjść z impasu, w którym znalazł się rząd po kłótni z firmą Eureko w sprawie PZU. Należy skłonić Holendrów do odsprzedania Skarbowi Państwa akcji największego polskiego ubezpieczyciela.

Platforma Obywatelska, która zgłosiła ten projekt, przypomina, że prezes Eureko 3 lata temu sam zaproponował takie rozwiązanie rządowi Millera. Eureko chciało się wycofać z PZU, ale polskie władze w ogóle się tą propozycją nie zainteresowały. Dlaczego – zbada komisja śledcza. Wyjaśnimy, dlaczego strona polska takiej propozycji wówczas nie przyjęła - zapewniają posłowie.

Gdyby Eureko wówczas odsprzedało swoje udziały w PZU, akcje te mogłyby być sprzedane na giełdzie – proponuje Cezary Garbardczyk z PO. Co na to minister skarbu?

Być może dowiemy się po dzisiejszym spotkaniu sejmowych śledczych z Jackiem Sochą. Posłowie chcą usłyszeć m.in. jakie mamy szansę na wygranie procesu arbitrażowego z Eureko, jaką taktykę przyjął rząd. Śledczy będą też pytać ministra, dlaczego polskim arbitrem została osoba, która współpracowała z Eureko.