Poprawił się stan jednej z trzech kobiet zakażonych paciorkowcem ropnym w krakowskim szpitalu MSWiA. Pacjentka czuje się na tyle dobrze, że rozpoczęto jej rehabilitację.

Będzie rehabilitowana. (…) Jest przytomna. Mamy nadzieję, że stan tej pacjentki będzie się poprawiał - mówi RMF FM doktor Stefan Bednarz ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Dwie kolejne kobiety wciąż są nieprzytomne; leżą pod respiratorem. Ich stan się nie pogarsza. Jest stabilny - zaznacza Bednarz.

Krakowska prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie zarażenia paciorkowcem kilku kobiet w szpitalu MSWiA w Krakowie - dowiedział się RMF FM. Na razie będzie to postępowanie w sprawie. Pierwszy zostanie przesłuchany inspektor sanitarny - dopiero potem prokuratorzy podejmą decyzję co dalej. czytaj więcej

Krakowska prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie zarażenia paciorkowcem kilku kobiet w szpitalu MSWiA w Krakowie. Na razie będzie to postępowanie w sprawie. Pierwszy zostanie przesłuchany inspektor sanitarny - dopiero potem prokuratorzy podejmą decyzję co dalej.

Paciorkowce występują u jednej piątej populacji i z reguły wywołują anginę, zapalenie gardła, a także zapalenie septyczne stawów, opon mózgowo-rdzeniwoych i wsierdzia. Dla człowieka znaczącym patogenem jest Streptococcus pneumoniae, który został rozpoznany jako czynnik wywołujący zapalenie płuc – znany jest on pod nazwą pneumokoków.