Protest środowisk oświatowych w Gdańsku. Władze miasta i związki zawodowe nauczycieli sprzeciwiają się pomysłowi ministra edukacji. Giertych chce dziś w gimnazjum nr 2 przedstawić swój program „Zero tolerancji dla przemocy w szkołach”.

- Brak tutaj zachowania jakiś procedur, kultury zwykłej. - My znamy jakieś opinie pana ministra i nie zawsze mamy jasność co do precyzji tych sformułowań – to tylko niektóre opinie, które padły na specjalnej konferencji w Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdańsku.

Gdańscy pedagodzy zaapelowali do Giertycha, aby poinformował ich o godzinie i planie wizyty. Nauczyciele mają nadzieję, że minister spotka się dziećmi po lekcjach i będzie rozmawiał z nimi w klasach. Wicepremier na konferencji prasowej podkreślił, że wizyty nie zamierza odwoływać i pojawi się w szkole przed południem.

Roman Giertych powiedział w Kontrwywiadzie RMF FM, że to gimnazjum – to jego zdaniem – najwłaściwsze miejsce do prezentacji programu. Warto przypomnieć, że to właśnie do tej szkoły chodziła 14-letnia Ania, która popełniła samobójstwo po tym, jak jej koledzy upokorzyli ją w czasie lekcji.

Jak się okazuje, odtworzenie skasowanego filmu z komórki, który zrobili znęcający się nad dziewczynką koledzy, nie jest rzeczą prostą – poinformowała gdańska policja. Nad odtworzeniem nagrania cały czas pracują policyjni eksperci.